Ще успеят ли Facebook и Google да „изядат” Zoom?

Zoom има шанс да оцелее на перспективния пазар за видеоконференции
(снимка: Zoom)

Ако има компания, която е успяла да разгърне бизнеса си феноменално във време на пандемия, вместо да се срине заради замирането на икономиката, това е Zoom. На фона на повсеместните регулации за социално дистанциране, затварянето на бизнеси, заведения и училища, платформата за видеоконферентна връзка се превърна в спасителен пояс за мнозина: за учениците и студентите, за работещите хора, за провеждане на рождени дни, та дори и сватби.

Всичко това не е убегнало на вниманието на някои от най-големите световни технологични компании, сред които Facebook и Google. Двата технологични гиганта вече се надпреварват коя да „изяде” Zoom. Всяка ускори работата по популяризирането на собствената си система за групов видео-чат, повдигайки въпроси дали ще успеят да „вземат обяда” на Zoom.

Естествено, и двете използват огромните предимства, които притежават – мащаба си, съществуващите многобройни потребители и тяхната инерция. Не пропускат да се възползват и от слабостта на младия играч – опасенията за поверителност, които възникнаха при рязкото популяризиране на услугата.

Преди няколко дена Facebook обяви нова услуга, която нарича Messenger Rooms. Тя не изисква Facebook акаунт и позволява на до 50 души да се срещат и общуват практически толкова дълго, колкото желаят.

По-късно и Google заяви, че предлага инструмент за видеоконферентна връзка за бизнеса. Google Meet вече ще бъде безплатен за всички с имейл адрес в Gmail. Системата позволява до 100 души да се срещат и комуникират толкова дълго, колкото им харесва. Това е солидна атака, като се има предвид, че безплатното ниво на Zoom позволява на 100 души да се срещнат в продължение на не повече от 40 минути.

Засилената конкуренция означава, че потребителите ще имат повече възможности за избор на платформа за групови видео-разговори. Но какви ще са дългосрочните последици за пазара? Дали потребителското търсене ще позволи наличието на множество доставчици – или ще се утвърди един голям играч?

За да измерва успеха си, Zoom използва показател, известен като „брой участници в срещи дневно”. Това е броят на хората, на които Zoom е бил домакин на срещи през даден ден. Бройката е различна от показателя „потребители дневно”, защото един потребител може да участва в няколко срещи за един ден.

Наскоро Zoom заяви, че всеки ден е домакин на 300 милиона участници в срещи. За сравнение, те са били по 200 милиона на ден през март. Това предполага драматичен растеж.

Google не изостава. Преди броени дни, според компанията, Google Meet е достигнала 100 милиона участници в срещи дневно. Рано е да говори за бройките при Messenger Rooms на Facebook, но предвид огромния брой потребители на Facebook, WhatsApp и Facebook Messenger, може да се очаква бройката да се окаже сериозна.

Това прави Facebook по-опасен конкурент за Zoom с голяма, вече изградена аудитория и силно разпознаваема марка. „По-вероятно е Facebook да е по-успешен [в преборването на Zoom] от Google”, казва пред CNN Лаура Мартин, отраслов анализатор в Needham & Co, отчитайки „навика на Google за късно влизане в бизнеса на други компании, при което резултатите обичайно са анемични”.

Facebook има известни постижения в използването на популярни функции на своите конкуренти и превръщането им в успешни свои продукти, предвид мащаба си. Например, нейното ново начинание Instagram Stories беше масово разглеждано като „отговор” на Snapchat, чийто растеж впоследствие се забави до срив.

Дали Zoom ще се изправи пред същата съдба засега не е ясно. Но някои експерти казват, че видеоконференциите се различават от чисто социалните мрежи и това навярно означава, че сценарият може би няма да се повтори. Засега Zoom не коментира настъплението на Facebook и Google.

„За разлика от социалната мрежа, при видеконферентните платформи потребителят не е необходимо да прекарва време да възпроизвежда стотиците си приятелски връзки всеки път, когато се присъедини към нова услуга”, казва Шарлот Слайман, експерт по конкуренция в групата за защита на потребителите Public Knowledge. „В резултат на това потребителите може да са по-склонни да използват множество различни услуги за видеоразговори”.

Джефри Ман, експерт по въпросите на конкуренцията в Международния център за право и икономика, заяви, че пазарът на платформи за видеоконференции по-скоро може да бъде определен от няколко силни играча, а не от една доминираща компания, която се възползва от „победителят взима всичко”. Според Ман, Zoom няма да загуби скорост в обозримо бъдеще.

Коментари по темата: „Ще успеят ли Facebook и Google да „изядат” Zoom?”

добавете коментар...

  1. Мондьо

    Zoom с нищо не е по-добър соц. мрежите. Имах редица пропуснати уебинари и дори провалени интервюта за работа. Защото софтуера има дефекти. Искат също един куп шпионски паразитиращи добавки да си инсталират. След време туриха и профилиране задължително дори и като гост да ме принуждават да имам профил. Zoom паднаха. Съпорта ни ми отговори цяла седмица. Абсолютен боклук напомпан пияр балон, който ще пукне.

  2. Viva Zoom !

    Zoom rocks !

Коментар