Миналата седмица администрацията на Джо Байдън издаде изпълнителна заповед, която забранява на американските инвеститори да влагат средства в китайски компании. Ограниченията не се прилагат за всички компании, а само за тези, за които се предполага, че са свързани с китайския военен или разузнавателен сектор.
Новият списък включва 59 китайски фирми, съобщи Ройтерс. Министерството на финансите ще контролира изпълнението на заповедта. Именно то трябва да гарантира спазването на правилата и да контролира ограниченията по отношение на компаниите от новия списък. Министерството на финансите ще прави това на „постоянна основа”.
Сред компаниите, включени в новия списък, отново е Huawei, което не е изненада за никого. Там са още китайският чипмейкър SMIC и производителя на оборудване за видеонаблюдение Hikvision. Останалите компании са от сферата на отбраната, но изпълняват и „граждански” поръчки.
По думите на Байдън, използването на китайски технологии за наблюдение и проследяване извън пределите на страната, както и за сериозни нарушения на човешките права, представлява необичайна и крайна заплаха.
Междувременно, висш служител на американската администрация заяви пред Ройтерс, че през следващите месеци в списъка с инвестиционно ембарго може да бъдат добавени още китайски компании.
Санкционираните компании разполагат с по-малко от два месеца до влизане в сила на ограниченията. В заповедта се казва, че забраната ще влезе в сила от 2 август. В същото време американските компании ще имат 365 дни да изтеглят активите си от компании, които са изпаднали в немилост.
Интересното е, че този списък не е окончателен. Доказателство за това може да се счита Xiaomi, на която подобни ограничения бяха наложени в началото на годината, но по-късно американската администрация ги премахна. Това се случи, след като китайският производител на смартфони обжалва и спечели делото.
Подлого ,
създаваш фалшиви новини за Силата USA.
USA USA USA USA май много те е яд, че японците използват и технологии, които САЩ не могат да хакнат. Е, да де исках да кажа “руските хакери”, за да съм полит коректен.
Толкова са нямат стигане че нямат чипова и тепърва ще произвеждат морално остаряли 28нм, а памети до 10г немой произведът.
То и Япония е била изпреварила всички , но всяка фирма праща факс , а министъра на киберсигурноста на 69г никога не е ползвал компютър и играят първобитната пачинко с метални топчета.
Китай няма стигане вече, превръщат се в супер сила, което е добре за евтините стоки но китайския милитаризъм е призован да спре Америка
USA GREAT AGAIN!
“Да живеят отворените пазари, които САЩ толкова години ни убеждаваха, че са най-доброто нещо. Ама май са най-доброто когато САЩ могат само да печелят. Като не са конкурентни и започват да губят – санкции.
Нека всички видят истинското двуличие на американския капитализъм и жажда за пари и власт.”
Напълно съгласен с това мнение.
Да живеят отворените пазари, които САЩ толкова години ни убеждаваха, че са най-доброто нещо. Ама май са най-доброто когато САЩ могат само да печелят. Като не са конкурентни и започват да губят – санкции.
Нека всички видят истинското двуличие на американския капитализъм и жажда за пари и власт.