Телескопът Джеймс Уеб е леко повреден след удар от метеорит

Един от 18-те основните сегменти на огледалото на Джеймс Уеб е повреден
(снимка: НАСА)

Телескопът Джеймс Уеб (JWST), мощната космическа обсерватория на НАСА, претърпя по-голямо от очакваното въздействие от удар с микрометеорит в края на май.

Един от 18-те основни сегмента на огледалото на телескопа е повреден. Въпреки че НАСА ще трябва да коригира изкривяването, причинено от удара, учените казват, че телескопът все още е напълно функционален и работи на ниво, „надвишаващо всички изисквания на мисията”, съобщи The Verge.

JWST е проект от ново поколение за изследване на космическото пространство, включително най-далечните галактики, образували се малко след Големия взрив. 20 години и около 10 милиарда долара бяха необходими на НАСА, за да реализира проекта, а през декември 2021 г. телескопът най-накрая излезе в космоса и започна да функционира на разстояние повече от милион километра от Земята.

След пускането ѝ обсерваторията е била ударена от най-малко четири микрометеорита, но размерът им е в рамките на очакванията и изискванията за безопасност на НАСА. Обикновено микрометеоритът е частица, по-малка от песъчинка, но версията, която се удари в огледалото през май, се оказа много по-голяма.

Инцидентът е станал между 23 и 25 май и е имал „слабо откриваем ефект” върху предадените данни, докато инженерите продължават да анализират последствията от удара. НАСА очакваше, че Джеймс Уеб ще бъде бомбардиран с космически частици, тъй като те са доста често срещани. Когато проектира позлатените огледала, агенцията предположи възможността от време на време телескопът да бъде изложен на микрочастици, ултравиолетова и космическа радиация. Въпреки това, при симулиране на подобни ситуации на Земята, инженерите не са предвидили удар на фрагмент с такъв размер.

Експертите на НАСА могат да контролират „маневрирането” на огледалото и инструментите на JWST, за да избегнат потенциалните удари от потоци космически отпадъци. Микрометеоритът обаче не е част от такъв поток, така че би било изключително трудно да се открие.

Сега НАСА формира екип от инженери, който ще търси начини за избягване на ефектите от удари на микрообекти с такъв размер. Освен това свръхчувствителният Джеймс Уеб ще помогне да се прецени колко микрометеорити има в дълбокия космос.

Инженерите вече са предприели мерки за коригиране на получените данни, които бяха изкривени от неочакваното въздействие, и ще продължат да работят в тази посока и в бъдеще. Въпреки това НАСА отбелязва, че специалистите няма да могат да премахнат последствията от удара.

За разлика от телескопа Хъбъл, който е предназначен да работи в околоземна орбита с периодична поддръжка и ремонт с помощта на сервизни екипи, Джеймс Уеб първоначално е проектиран като по-здрава и автономна структура – все още не е възможно да се посети от екипи от Земята, така че в случай на повреда ще трябва да се търсят отдалечени начини за възстановяване на работоспособността на обсерваторията.

По-специално, това означава, че по време на мисията телескопът ще използва повреденото огледало. НАСА също така признава, че обектът ще бъде многократно бомбардиран от фрагменти от космически отпадъци.

Ударът в огледалото обаче не повлия на графика за наблюдение на телескопа. След продължително калибриране, екипът трябва да изпрати първите пълноцветни изображения на 12 юли.

Коментар