Пазарът на M2M сателитни комуникации се очаква да нарасне от 15,5 милиарда долара през 2023 г. до 28,7 милиарда долара към 2028 г. при средногодишен темп на растеж от 13,1% през прогнозния период. Пазарът за M2M сателитна комуникация се върти около използването на сателитни мрежи за улесняване на комуникацията между машини и устройства в световен мащаб.
Технологията позволява дистанционна свързаност в различни индустрии, предлагайки стабилен, надежден и бърз трансфер на данни в реално време за приложения в области, където традиционните наземни мрежи може да са ограничени или изцяло недостъпни. Този пазарен сегмент продължава да расте поради способността си да поддържа IoT, дистанционно наблюдение, проследяване на активи и други критични дейности и то в „предизвикателна“ среда, казват анализаторите от Markets and Markets.
Пазарът за M2M сателитна комуникация предлага разнообразен набор от услуги, предназначени за свързване и управление на устройства. Услугите за пренос на данни улесняват безпроблемния обмен на информация между отдалечено разположени устройства. Това прави възможни наблюдението и контрола в реално време. Гласовите сателитни услуги пък осигуряват незабавна комуникация в райони с ограничени наземни мрежи, осигурявайки гласова свързаност, която доскоро е била невъзможна.
Сателитните услуги, включително телеметрия и дистанционно наблюдение, използват спътниковите мрежи за глобално покритие. Това позволява ефективно проследяване на активи и мониторинг на околната среда. Услугите за сигурност отговарят на необходимостта от стабилна защита на данните и сигурна комуникация, защитавайки чувствителна информация. Бизнес-услугите включват консултации, управление на проекти и текуща поддръжка, като гарантират, че организациите извличат максимална стойност от внедряването на M2M.
Бум на сателитните съзвездия
Сателитните съзвездия осигуряват обширно покритие и повишават надеждността на комуникационните услуги. M2M връзките включват обмен на данни между устройства или системи без човешка намеса, а спътниковите съзвездия допринасят за това, като осигуряват глобална свързаност.
Забележителен пример е разгръщането на сателитни съзвездия в ниската земна орбита (LEO). На това ниво множество малки сателити работят в синхронизирани орбити при относително малки височини. Взаимосвързаността в тези групи спътници улеснява безпроблемната комуникация между наземните устройства в различни индустрии, включително селско стопанство, транспорт и мониторинг на околната среда.
Енергетиката и комуналните услуги – топ-потребители
Тъй като активите на енергийните дружества са разпръснати в отдалечени и често пъти предизвикателни среди, M2M сателитната комуникация предлага стабилно решение за предаване и контрол на данни в реално време. Технологията за спътникова свързаност позволява безпроблемна връзка за устройства като сензори, интелигентни измервателни уреди и оборудване за мониторинг.
Така е възможно за комуналните дружества дистанционно да управляват и оптимизират своите мрежи за пренос и разпределение на енергия. Това е особено важно за функционирането на електрическата мрежа, където решенията M2M осигуряват непрекъснат поток от данни, подпомагайки откриването на грешки, управлението на стабилността на мрежата и отговора на динамичните енергийни изисквания.
Европа ще държи втория по големина пазар
Пазарът на M2M сателитна комуникация в Европа се характеризира със съвместните усилия на големи страни като Германия, Франция, Италия, Испания и други. Германия със своята стабилна космическа индустрия има водеща роля в сигурните сателитни комуникации с програми като SPAINSAT NG, показващи напредъка във военните технологии.
Франция, чрез инициативи като военния сателит Syracuse 4B и сътрудничество с Индия за сателитни съзвездия, набляга на иновациите и международните партньорства. Италия, със съзвездието COSMO-SkyMed и сигурната комуникационна система SICRAL 3, играе важна роля в наблюдението на Земята и отбранителната комуникация. Други европейски държави, включително Холандия, Швейцария и Швеция, допринасят с опит в области като наблюдение на Земята, прецизно инженерство и научни изследвания.