Спадът в обявите за работа в ИТ забавя темпо

За първи път от две години ИТ не е секторът с най-голям спад в обявите за работа
(снимка: CC0 Public Domain)

И през месец октомври продължи тенденцията на спад на обявите за работа на трудовия пазар у нас, считано на годишна база, според регулярния анализ на кариерния сайт JobTiger.

Обявите за работа са намалели с 6% през октомври спрямо предходния месец септември. Предложенията са с близо 3000 по-малко, като в края на месеца се наблюдават малко над 41 000 обяви в страната – това показва месечният анализ на JobTiger.

На годишна база се отчита спад от 2% или 1000 обяви по-малко, което представлява четвърти пореден месец с намаляващ брой обяви. В повечето сектори през октомври се наблюдава спад в нивото на обявите.

Същевременно има известен ръст на предложенията в сектор „ИТ” спрямо септември (120 предложения повече, 4% ръст), докато обявите в сектор „Човешки ресурси” регистрират лек спад. Една трета от предложенията за работа вече са извън водещите областни градове.

Най-голям спад е регистриран в секторите „Търговия и продажби” (8% спад), „Хотелиерство и ресторантьорство” (13% спад) и „Производство” (6% спад). По-малък брой обяви има също в секторите „Административни и обслужващи дейности” (7% спад), „Логистика и транспорт” (3% спад), „Здравеопазване и фармация” (4% спад), „Счетоводство, одит, финанси” (2% спад) и „Строителство” (1% спад).

Според анализа, за първи път от повече от година сектор „ИТ” не е с най-голям спад на предложенията спрямо същия период не предходната година. Спадът в този сектор намалява, като през октомври се наблюдават 11% по-малко предложения спрямо същия месец на 2023 г. „ИТ” секторът заема 7% от всички предложения за работа.

Свиването на „ИТ” сектора през последните почти две години доведе до замразяване на процесите по наемане на нови служители (hire freeze), което доведе и до намалено търсене на специалисти по подбор на персонал. В сравнение с периода на силен ръст на „ИТ” сектора през 2022 г., сега JobTiger отчита 50% по-малко предложения за работа в областта на човешките ресурси, които възлизат на около 450.

Обявите за работа в ИТ сектора вече не намаляват с най-бързи темпове
(източник: JobTiger)

Броят на предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа се е увеличил с 3% през октомври и възлиза на приблизително 3350. На годишна база обявите от този тип са намалели с 1% и през октомври представляват 9% от общия брой обяви за работа.

Разпределението на дистанционните предложения по сектори е както следва: 50% в сектор „ИТ”, следван от „Административни и обслужващи дейности” (19%), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (16%) и „Търговия и продажби” (9%).

През октомври се наблюдава спад в броя на обявите във всички водещи областни градове. София (-3%), Пловдив (-10%), Варна (-11%), Бургас (-13%), Русе (-13%) и Стара Загора (-11%).

Като дялово разпределение обявите в София са 42%, а в останалите градове: Пловдив (10%), Варна (8%), Бургас (3%), Русе (3%) и Стара Загора (3%). Обявите в останалата част от страната вече съставляват една трета от предложенията.

Това не трябва да се тълкува като ръст на обявите извън водещите градове – напротив, техният брой остава по-скоро непроменен, но поради намаления брой предложения в основните градове, делът на обявите в останалата част от страната нараства.

Коментар