Перспективите за преминаване към IPv6 интернет адреси не са особено привлекателни, поради променящата се структура на мрежата, смята Джеф Хюстън, главен учен в интернет регистратора APNIC (Азиатско-тихоокеански мрежов информационен център).
Според него, преходът от IPv4 към IPv6 няма да осигури принципно нова функционалност – предоставянето на по-голямо адресно пространство е еволюционна стъпка, а не революционна, цитира думите му The Register.
В периода на бързо развитие на интернет, телекомуникационните оператори започнаха да мащабират мрежите, отлагайки прехода към IPv6. В същото време различни опции за NAT позволиха да се работи в условия на недостиг на IPv4 адреси, поради което широкото внедряване на IPv6 стана по-малко спешно.
Освен това използването на интернет се промени с течение на времето. Съвременните CDN мрежи, на които разчитат все повече услуги, се основават не на IP адреси, а на имена на домейни.
Всъщност, интернет постепенно се превръща в мрежа от „тръбопроводи” за предаване на данни, а основната функционалност постепенно се измества към приложенията. Не е необходимо отделните устройства и софтуер да комуникират директно помежду си.
С други думи, масовият преход към IPv6 не е толкова важен, колкото се очакваше, тъй като модерните технологии и архитектури позволяват мрежата да функционира без напълно да изоставя IPv4.
В същото време нараства значението на приложенията, които започнаха да играят ролята на услуги. Те управляват потоците от данни и потребителското изживяване по-гъвкаво, без ограниченията на традиционните мрежи. Докато в момента IP адресите все още играят важна роля, в бъдеще тя ще намалява, тъй като приложенията поемат повече контрол върху потока от информация.
Хюстън смята, че е време да се предефинира интернет като набор от мрежи, които споделят обща физическа инфраструктура за данни, общи протоколи и общ пул от адреси. Вместо това съвременната мрежа прилича повече на колекция от услуги, които споделят общи механизми за препращане и общо пространство от имена като DNS.
Не всички специалисти обаче споделят подобни възгледи. Наскоро се появиха данни за стратегията на Виетнам, която предвижда пълен преход към IPv6 през следващите години, а Китай още в края на 2023 г. постанови цялото ново SOHO оборудване да поддържа IPv6.
Преди година стана ясно, че интернет регистраторът APNIC завършва делегирането на IPv4 адресите на своя последен блок /8.