Вилнюс започна внос на ИТ специалисти от Африка

Нигерия и Кения ще изпращат ИТ специалисти да работят в балтийски стартъпи
(графика: CC0 Public Domain, генерира от AI)

ИТ специалисти от Африка започват работа в технологични предприятия в Балтийския регион. В школата за наука за данните Turing College в столицата на Литва, Вилнюс, програмата вече е обучила дистанционно 90 анализатори на данни от Африка.

Инициативата Digital Explorers има за цел да се справи с недостига на умения в балтийския технологичен сектор. Тя ще катализира обмена на кадри между балтийските нации и африканските страни. Първите 90 души стажанти скоро ще започнат да пътуват и ще работят в Балтийския регион, особено в неговия богат технологичен стартъп сектор.

Проектът се финансира от Европейската комисия. Надеждата на инициаторите от Вилнюс е, че проектът ще създаде модел, който да бъде последван по-масово в страните от ЕС.

Жилвинас Шведкаускас, управляващ директор на литовския мозъчен тръст OSMOS, който стои зад проекта, каза, че начинанието създава „неочаквани партньорства между страните“, като например между Литва и Нигерия – държави, които са „много различни“.

Digital Explorers започва в Литва, но ще се разшири и в други балтийски страни, за да включи също Естония и Латвия. В Африка Нигерия и Кения са част от проекта, който включва и Армения. „Това се прави за първи път. Целта е да видим как този вид договорености биха могли да работят в глобален мащаб“, каза Шведкаускас.

Обучението първоначално е дистанционно. То среща талантливите хора от Африка с практиките и модерното взаимодействие в Балтийските страни.

„Всички ментори са професионалисти в индустрията. Учебната среда много прилича на начина, по който е организирана работата в екип в технологичните компании тук. Ние свързваме талантите с фирми, които искат да намерят нови служители и да изследват нови пазари, както и да диверсифицират своите екипи“, казват инициаторите.

Новообучените кадри от Африка са на ниво „младши“ специалисти и такива от средно равнище. Програмата им предлага стажове във фирми в балтийските страни за шест месеца. Digital Explorers субсидира стипендиите и плаща пътните разходи. „След това зависи от компанията да наставлява стажанта, за да осигури работна среда“, каза Шведкаускас.

След шестмесечно обучение стажантите или се връщат у дома и получават подкрепа от Digital Explorers, за да се реинтегрират, или могат да останат в балтийските страни и да получат подкрепа за интегриране в дългосрочен план.

Шведкаускас казва, че проектът е изправен пред предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени чрез „застъпничество и информирано убеждаване“. Обменът на хора не е толкова лесен. „Имиграционните разпоредби стават все по-строги, правейки преместванията и обмена на хора, меко казано, предизвикателство“.

Коментари по темата: „Вилнюс започна внос на ИТ специалисти от Африка”

добавете коментар...

  1. :o)

    Така се почва. Виждаме докъде стигна в Германия.
    Печене на овни по парковете за курбан от “новите германци” 🙂
    Като не раждат европейците ще си внасяме други мулти култи да ни думкат
    с африкански тъпани на главите.

Коментар