Холограми от видеоразговори и филми стават реалност

Корейски процесор сбъдва мечтата за холограми в реално време при 30 кадъра в секунда
(снимка: ETRI)

Мечтата за реалистични холограми с висока кадрова честота изглежда на път да стане реалност. Ще можем да пресъздаваме 2D видеоразговори и филми в 3D такива, при това в реално време, с 30 fps.

Учени от корейския Изследователския институт по електротехника и телекомуникации (ETRI) разработиха революционен RHP (холографски процесор в реално време), който е в състояние да конвертира обикновено 2D видео в пълноцветни 3D холограми в реално време.

Процесорът, създаден на базата на FPGA (програмируеми матрици) и оборудван с памет с висока пропускателна способност HBM, е първият в света, който интегрира всичко необходимо за холограмите в един чип (SoC).

Използването на HBM вместо традиционната DDR памет позволява високоскоростна обработка на големи количества данни, което прави RHP уникален в своя клас, отбелязва Tech Xplore.

Процесорът RHP анализира 2D видео, извличайки информация за трите основни цвята (червено, зелено, синьо) и дълбочината на изображението, и след това извършва сложни изчисления за разпространението на вълните, за да създаде холографска информация.

Резултатът е 3D холограми с 4K резолюция, генерирани при 30 кадъра в секунда с минимална латентност от 30 милисекунди. Това позволява на RHP да се конкурира с най-модерните холографски технологии в света.

В сравнение с традиционните софтуерни методи, които работят на обикновени компютри, RHP е значително по-бърз, по-енергийно ефективен и не изисква мощни изчислителни ресурси.

Демонстрацията на технологията показа нейната гъвкавост: всяко видео – от поточно съдържание в YouTube и Netflix до видео разговори – може незабавно да се трансформира в 3D холограма без забележими забавяния.

Учените от ETRI вече планират по-нататъшно развитие на технологията, включително създаване на система за улавяне на холограми на базата на естествена светлина и подобряване на изобразяването за още по-висока резолюция.

В бъдеще изследователите възнамеряват да разработят специализиран чип (ASIC), който ще стане основа за масово произвеждани холографски дисплеи.

Коментар