
Над 37% от ИТ специалистите очакват увеличение на заплатите през 2025 г.
(снимка: CC0 Public Domain)
Над 60% от ИТ специалистите у нас биха променили условията си на труд, за да получат по-голямо възнаграждение. Заплащането е и фактор номер едно за удовлетвореност от работата, сочат резултатите от проучване на компанията за подбор на персонал в ИТ сектора MiNDS.
Над 50% от анкетираните очакват стабилизиране на нивата на заплащане в ИТ сектора през 2025 г., а 37% очакват увеличение на заплащането. Само 6% са скептични и смятат, че заплатите им ще намалеят през тази година.
Близо 85% от анкетираните близо 800 ИТ специалисти в проучването на MiNDS вярват, че конкурентното заплащане се определя основно от техническата експертиза.
Почти всички анкетирани (повечето от които на старши позиции и с над 10 години опит в ИТ сферата) предпочитат дистанционен или хибриден модел на работа. 50% от тях искат изцяло дистанционна работа, а 49% предпочитат хибриден начин на работа.
Гъвкавите работни условия, бонусите и менталното здраве са сред най-очакваните социални придобивки за 2025 година, сочат резултатите от проучването.
На въпроса дали обмислят нова кариера извън ИТ сектора, 23% отговарят, че обмислят варианта, а 3% активно търсят възможности в друг сектор.
Запитани дали използват изкуствен интелект в работата си, 21% от анкетираните са отговорили, че не използват AI инструменти за програмиране, а 7% изобщо не използват AI.
В днешно време за ИТ специалистите е най-важно да си запазят работата.