Поредна акция срещу софтуерното пиратство проведоха специализираните органи тази седмица в София и Благоевград, съобщиха от сдружението с нестопанска цел Би Ес Ей.
Експерти от отдел „Инспекторат по авторско право” към Дирекция „Авторско право и сродни права ” на Министерство на културата, съвместно със служители на Сектор „Компютърни престъпления, интелектуална собственост и хазарт” на ГДБОП/МВР провериха легитимността на използвания бизнес софтуер в офиса на фирма, предлагаща услуги в областта на дизайна и рекламата.
По време на акцията е установено, че върху общо 21 компютъра са инсталирани множество копия на програми, собственост на компании-членове на Би Ес Ей, за които не са предоставени документи за тяхното законосъобразно придобиване и използване. По данни на ГДБОП, общата стойност на установения нелицензиран софтуер надхвърля 300 000 евро. Всички 21 машини и инсталирания върху тях софтуер са приобщени като доказателства по образуваното досъдебно производство за престъпление по чл. 172а от Наказателния кодекс.
Два дни по-късно е осъществена нова акция за предотвратяване разпространението на нелицензиран софтуер и ограничаване дейността на недобросъвестни търговци, които предлагат за продажба асемблирани компютърни системи с предварително инсталирани нелегитимни копия на софтуерни продукти. На 14 март т.г. служителите на ТЗ БОП Благоевград иззеха от асемблаторска фирма клиентска компютърна система с пиратски копия на програми на компании, членуващи в Би Ес Ей.
При проверката са открити и два офисни компютъра на фирмата с копия на бизнес софтуер, за които също не са предоставени доказателства за законосъобразното им придобиване и използване. Иззети са още 21 компакт диска и 5 броя флаш памет устройства с пиратски софтуер. По случая е образувано досъдебно производство по описа на ТЗ БОП Благоевград за престъпление по чл .172а от Наказателния кодекс.
Проведените акции са продължение на инициативата на Министерство на културата и Министерство на вътрешните работи, започнала през декември миналата година, в рамките на която двете ведомства уведомиха бизнеса относно правния режим и спецификите при използване и отчитане на софтуерните активи и предприеха действия за преустановяване на нарушения.
В периода декември 2012 – март 2013 Би Ес Ей проведе информационна кампания под надслов „Лицензирай спокойствието си”. Инициативата на сдружението информира стопанските субекти в страната за ползите от ефективното управление на софтуерните им активи и насочи вниманието на ползвателите към наличните ресурси за предотвратяване на множеството правни и технически рискове от използването на пиратски софтуер.
Това страшно ми напомня на мутренския “застрахователен” подход преди 20 години. “Застраховайте се при нас”, за да не дойдем при вас.
ОК, има принципна разлика – категорично не е правилно фирмите да печелят от това, че използват пиратски софтуер.
Обаче подходът на Би Ес Ей е толкова грозен и силов, че може само да отблъсква нормалните хора. И като гледам – това и прави (ако съдя по моите познати). Затова и нямам намерение да ползвам майкрософтски програми и за всичко, за което има open source алтернатива, ще я предпочитам.