Научните изследователи, които кандидатстват за финансиране от ЕС, все още са изправени пред прекалено много административни пречки, сочи доклад на Европейската сметна палата (ЕСП).
Европейската комисия е предприела редица стъпки за подобряване на управлението на Седма рамкова програма за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности (7РП). Въпреки това научните изследователи, които кандидатстват за финансиране от 7РП, се сблъскват с излишни противоречия.
ЕСП установява също така, че процедурите по 7РП имат за цел да осигурят инвестиране на финансовите средства във висококачествени изследвания, но акцентът невинаги се поставя върху ефективността. Най-целесъобразното решение за повишаване на ефективността би било разработването на по-добри инструменти за управление на безвъзмездната финансова помощ, пренасочването на човешки ресурси, съкращаването на процедурните срокове и съобразяването на модела за финансов контрол с риска от грешки.
По време на одита е установено, че Комисията е въвела редица промени за опростяване на правилата за участие в 7РП, както и че е успяла да съгласува разпоредбите на 7РП с практиките на бенефициентите в някои случаи, но в бъдеще е необходимо да се положат повече усилия. Макар процедурните срокове за отпускане на безвъзмездна финансова помощ да са съкратени, те достигат 9 месеца едва през 2012.
Моделът на финансов контрол на 7РП не отчита в достатъчна степен риска от грешки. Това означава, че нискорисковите бенефициенти по 7РП подлежат на прекалено много проверки.
Управлението от страна на Комисията на процедурите по 7РП е силно в три области – разработване на процедури, дейности за подобряване и управленска информация, но не е толкова добро по отношение на инструментите и ресурсите.
За да подобри управлението на процесите, Комисията следва да въведе ИТ инструменти, които да обхванат всички функционалности, както и да разгледа дисбалансите в натовареността на персонала. Налага се също съкращаване на процедурните срокове.
7РП е един от ключовите инструменти на ЕС за финансиране на научни изследвания. Програмата има за цел да засили конкурентоспособността на промишления сектор и да отговори на нуждите от изследвания за други политики на ЕС.
Програмата обхваща периода 2007-2013 г. и общият й бюджет възлиза на над 50 милиарда евро. По-голямата част от бюджета се изразходва под формата на безвъзмездна финансова помощ.