Новата оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” ще даде тласък на българските научни организации в ключови направления, заявиха представители на МОН по време на кръгла маса, организирана от Съвета по иновации при Българската търговско-промишлена палата (БТПП).
Оперативната програма обхваща три основни тематични цели: приоритетна ос 1 „Научни изследвания и технологично развитие” (финансирана от Европейския фонд за регионално развитие); приоритетна ос 2 „Образование и учене през целия живот”; и приоритетна ос 3 „Образователна среда за активно социално приобщаване” (финансирани от Европейския социален фонд).
„В рамките на първата ос ще финансираме изграждането на центрове за върхови постижения в науката и на центрове за компетентности”, поясни зам.-министър Иван Кръстев. Идеята е основно научната инфраструктура да бъде финансирана от оперативната програма и да се осигурят по-добри възможности на български научни колективи и организации да участват в отделни схеми по Програма „Хоризонт 2020”.
Като съпоставимост, ако бюджетът на тази приоритетна ос от оперативната програма е 555 млн. лв. с националното съфинансиране, общият бюджет на програмата „Хоризонт 2020” е 80 млрд. евро. Българските научни организации ще получат тласък в ключови направления, за да станат по-конкурентоспособни в европейски и в глобален план, посочиха от МОН.
А по втората и третата ос???