Роботите от течен метал, които понякога виждаме в научно-фантастичните филми, скоро може да станат реалност, благодарение на китайски учени.
Изследователи от пекинския университет Синхуа са успели да „оживят” капка от метална сплав, състояща се от галий с примеси на индий и олово. Полученият по този начин материал потенциално може да се използва за създаване на напреднали роботи.
При температура под 30 градуса по Целзий капката от метална сплав е в течно състояние. Ако се постави в разтвор от натриев хидроксид или дори в солен разтвор и се държи в контакт с частици алуминий, капката се зарежда с енергия, след което може да се движи непрекъснато в продължение на един час.
По време на експериментите, металната капка се е придвижвала самостоятелно по зададена траектория. Поставена в тесен лабиринт, капката не само се движи по него, но и променя формата си в зависимост от ширината на коридира.
Нещо повече, ако металната сплав се постави в електрическо поле, тя започва да работи като помпа. Учените се надяват тяхното творение да намери приложение в бъдещите роботи за преобразуване на химичната енергия в механична.
Заглавието няма нищо общо със статията 🙂
Малко се получава развален телефон – “то не било компоти, а компютри”.
И аз съм за
Впечатляващо! Китай е велик трябва да се изучава китайския език като втори.