Българска платформа предлага споделяне на време

Проектът WeDo е част от бързо развиваща се сфера, наречена „споделена икономика”

Проектът WeDo е част от бързо развиваща се сфера, наречена „споделена икономика”

Български екип представи първа по рода си онлайн платформа за споделяне на време. Тя се нарича WeDo и свързва възложителите и изпълнителите на ежедневни задачи.

Проектът на стартиращата фирма Уидо ООД има за цел да свърже ангажирани хора, които нямат свободно време и се нуждаят от помощ, с такива, които разполагат с време и биха могли да изпълнят дадена задача.

Обхватът на дейностите включва както секретарски услуги, обработка на документи, помощ с домакинството, плащане на сметки, разхождане на животни, така и всякакви други законни услуги.

Всеки желаещ ще има възможност да си направи профил в платформата и да бъде както възложител, така и изпълнител на различни задачи. При финализиране на дадена дейност възложителят ще заплаща на изпълнителя, а вторият ще предоставя на WeDo малък процент от сумата.

Проектът е част от бързо развиващата се сфера, наречена „споделена икономика” (shared economy), която включва редица сайтове за споделяне на вещи, домове, автомобили, умения и др. Тенденцията вече навлиза и у нас, а очакванията са тя да се разпростира във все повече икономически сектори и да генерира приходи в размер на милиарди долари през следващите няколко години.

„Икономиката на споделянето е логичен резултат от развитието на интернет технологиите, както и от умората на много хора от наложилата се през последните десетилетия култура на масово потребление”, коментира Сергей Иванов, съосновател на Уидо ООД.

По неговите думи, днес онлайн платформите ни позволяват да използваме домовете, колите и вещите на други хора срещу определен наем, без да се налага да купуваме и ние същото имущество. Едната страна получава възможност да спечели от това, което така или иначе вече притежава, а другата – да спести пари, наемайки съответната вещ.

„И което е по-важното – всички печелим от това, че ресурсите на планетата се използват много по-пълноценно. За производителите на масова продукция продажбите може и да спаднат, но огромен брой хора ще се превърнат в микропредприемачи и ще получат повече независимост”, допълни Иванов.

В момента WeDo е в процес на изграждане и се набират възложители и изпълнители на задачи за бета тестовете на системата. Проектът е част от преакселераторската програма на предприемаческия клуб Start It Smart и предстои неговото представяне в рамките на т.нар. Demo Day на 29 април.

Коментар