Облачните технологии разтърсват ИТ света: 46% от предприятията вече използват клауд услуги за бекъп, а 24% са инвестирали в „софтуерно-дефинирани” системи за съхранение на данни; 40% от разходите за външни памети са за Flash-оптимизирани системи; 15% от разходите за системи за съхранение пък отиват за т.нар. конвергирани системи.
Всичко това обуславя значителни промени в технологичния бизнес, заявиха анализатори при откриване на „IDC Cloud Leadership Forum” – събитие, организирано от IDC България днес в София хотел Балкан.
Традиционните технологии, които изграждат инфраструктурата на един център за данни: сървъри, външни сторидж системи и мрежово оборудване, все още генерират най-големи приходи за производителите в района на ЦИЕ, но бележат спад или минимален ръст през 2014 г. Обратно, новите технологии: инфраструктура за облака, flash-оптимизиран сторидж и интегрираните системи бележат двуцифрен ръст, посочи Нели Вачева, управител на IDC България.
В Централна и Източна Европа се забелязва, че все по-често облачните решения се поръчват и купуват не от ИТ отдела, а от други дивизии на компаниите. Това е обяснимо, като се има предвид, че често пъти тези облачни решения директно обслужват важни бизнес-функции, например бизнес-анализите.
Налице е ясно разделение между вътрешен и публичен облак – в такава среда работят 33% от предприятията. 11% използват само услуги на публичния облак. Популярно решение е също изграждането на частен облак във външен център за данни. Общо 47% от бизнесите използват облачни решения.
В статията не се казва, че счетоводителя си пазарува директно от клауд доставчика каквото ми е кеф или каквото са му набутали. В статията се казва, че финансирането за съответния облачен софтуер е от БЮДЖЕТА на друг департамент, различен от БЮДЖЕТА на IT отдела.
@Фофу обикновено не админчетата, а тъпите потребители си срутват системите “специалисте”
Целта на статията освен споменатите търговски реклами също е да въведе в мисъл разните фирми които по минимална необходимост имат разни админчета, но понеже нямат пари да си позволят по-грамотни са наели разни лелини и чичови полуграмотни или учащи тийнейджърчета.
Съответните тийнейджърчета баращи се за експерти поне веднъж месечно или губят данни или сриват системите и докарват фирмите до падане на колене и невъзможност да се работи. Или комбинация от двете.
Търговците искат да си продават глупостите на всяка цена. Лошото е когато някой им се върже и започнат да пишат подобни статии. Частен клауд в големите корпорации да, но хибриден или публичен … това е само мечтата на търговеца 🙂
ето още едно потвърждение че това действително се случва http://technews.bg/article-84417.html
Има такъв тренд в големите корпорации, където “счетоводителят” е финансов директор, а мениджърът по маркетинг си говори на “ти” с технологиите.
Подкрепям @Тест ….изключително разхвърляна статия.
По тъпо формирана статистика не съм чел скоро.
И как един счетоводител (примерно) ще поръча клауд услуга , като няма грам представа.
Ще го набутат така ,че най-много да приключи фирмата.