Европейската комисия работи по проект за радикална реформа в авторското право, който се очаква да бъде публикуван през септември тази година, съобщи Файненшъл Таймс. Основните промени касаят онлайн съдържанието.
В черновата на законопроекта се посочва, че стабилността на издателската индустрия в ЕС може да се окаже под угроза, с риск от по-нататъшни негативни последствия за плурализма на мненията, демократичните дебати и качеството на информацията.
Крайната цел на подготвяния законопроект е издателите да получат ексклузивни права върху съдържанието. Обновеното авторско право ще даде на издателите правни основания да изискват от социалните мрежи, търсачките и агрегаторите на новини да съгласуват с тях използването на фрагменти от съдържанието им и да получават авторски отчисления.
Според представители на Европейската комисия, в момента в сферата на интернет липсва правен баланс между издателите на съдържание и големите играчи в сегменти като търсенето.
В допълнение, планът на ЕС за промяна на авторското право ще засегне онлайн услуги като Skype и WhatsApp. Техните собственици ще бъдат задължени да съблюдават нормите за конфиденциалност в региона на ЕС, да си сътрудничат със службите за сигурност и да се съобразяват с правилата на съюза за ползване на потребителските данни.
По-рано подобни мерки се опитаха да прокарат правителствата на Испания и Германия. Критиците на подготвяния законопроект припомнят, че в резултат на тези действия, новинарската услуга на Google прекрати работа в Испания, а немските издатели се отказаха от парични компенсации, след като съдържанието им беше извадено от Google News и те започнаха да губят посетители.
Ако един проблем е нерешим,
УГОЛЕМИ ГО! Д. Айзенхауер
Това правят 0;)
Я, двама умници Несъздали нищо в обществен интерес дават акъл! Моля, ако сте автори нека видим гениалните ви торения – иначе Ганю е ясен – иска аванта, крякайки за “обществения интерес” за който той не дава нищо от себе си!
Ами че е просто, просто е.Просто тях ги интересува не обществения, а финансовия интерес на големите.
Просто идиотите не разбират, че трябва да защитават авторите , а не издателите , че няма смисъл да се защитава авторско право за медийни продукти защото не е от обществен интерес.