Двама американски програмисти публикуваха в Github изходен код и документация на нова отворена операционна система под името Minoca OS, различна от Linux.
Системата на Еван Грийн и Крис Стивънс е написана „на чист лист”. Разработчиците смятат, че е необходимо преразглеждане на основите на ядрото, които не са променяни от 80-90-те години на миналия век, когато бяха създадени главните операционни системи, популярни днес.
Новата платформа е модулна, гъвкава и съвместима. Отвореният код на системата е публикуван под трета версия на универсалния общодостъпен лиценз GNU.
Minoca OS e написана основно на C и отчасти на C++ и асемблер. Изходният код се състои от 625 хиляди реда, а размерът на ядрото за архитектура x86 е около 750 килобайта. За цялата система с драйвери и видеобуфер са необходими от 5 до 7 MB оперативна памет.
Новата ОС работи с архитектури x86, ARMv6 и ARMv7 с поддръжка на виртуална реалност. Тя има преносим интерфейс от типа POSIX, чрез който работи с приложенията. Предварително са инсталирани някои популярни пакети.
Взаимодействието между драйверите на устройствата и ядрото се обезпечава от технология с възходяща съвместимост, при която обновяването на компонентите на ядрото става без прекомпилиране на всички драйвери.
Minoca OS е приложима на първо място в най-различни джаджи и в сферата на IoT, предвид ниската й консумация на системни ресурси – едва няколко мегабайта. Но тя се отличава с широка функционалност, вкл. многопоточност, поддръжка на различни файлови системи и други компоненти от високо ниво.
В същото време разработчиците са заложили в Minoca OS възможност за мащабиране, което прави системата подходяща за компютри с многоядрени процесори и голям обем оперативна памет.
По думите на Еван Грийн, от гледна точка на приложенията или потребителите, Minoca OS е сходна на сървърните дистрибуции на Linux. Разработчиците са избрали този вариант съзнателно, за да работи системата с по-голям брой приложения.
Основната разлика с Linux е в концепцията на ядрото, архитектурата на което предвижда намалена консумация на енергия, повишено бързодействие, по-малко заета памет и обновяване на ядрото без прекомпилация на драйверите.
@Фофу фен : Спрете да пишете глупости. Дистрибуцията Ubuntu не е фирмена собственост. Тя е с отворен код. И, няма как да бъде, защото е изградена от компоненти с отворен код и ще наруши GPL лиценза. Компанията Canonical не печели директно от дистрибуцията, а, основно от корпоративна поддръжка на сървъри, работещи под нея.
Ами, че то кернела се сменя лесно. Теглиш сорса, компилираш и инсталираш. И какво се получава в случая с фирмената собственост???
Фофу – най – известния читател на линукс сорс кодове… Пич, някога чел ли си какво има в сорскода на например апт? А отделен е въпроса, че най – популярната дистрибуция – Убунту – доколкото ми е известно е фирмена собственост… Да сложиш скрит код в линукс дистрибуция е все едно да направиш умишлена печатна грешка в билбията. Всички могат да я видят и никой да не я забележи. Колко хора ще си декомпилират кернела и какво ще разберат тези от тях, които го направят? А колко версии ще излязат преди да открият нещо?
фют нещо измляска или каза нещо ??
Никой не е способен да знае всичко и да може всичко. Важното е да се върви във вярната посока. С други думи, да е свободен и да служи на човечеството доброволно колкото може. Anonymous може би е във вярната посока. Но другите които се перчат срещу него, кой знае за какво служат.
Anonymous прочети за Линукс-либре и gNewSense, тогава може и да се замислиш кой как е клекнал.
Ей много умен тоя Anonymous. И в яки филми се е вкарал. Малко е пропуснал, че сорс кода е наличен, но какво да се прави, толкова си може.
Торвалдс отказа да клекне на NSA, затова сега ще се наложи други да свършат мръсната работа по прецакването на потребителите 🙂
Нова отворена платформа различна от линукс, пък то всъщност пак линукс 🙂 Картинката и тя “кърти”.
Браво на момчетата! Та са едни от героите в новата ера на човечеството. Тайни служби, трябва да пазите и да задоволите всичките им нужди на тези хора…