TechNews.bg
E-обществоВодещи новиниНовини

ЕС предупреди за клопките на изкуствения интелект

Изкуственият интелект нарушава основни права на хора, казват критици на технологията
(снимка: CC0 Public Domain)

Органът за наблюдение на правата на Европейския съюз предупреди за рисковете при използване на изкуствен интелект при прогностична полицейска дейност, медицински диагнози и целенасочена реклама. Следващата година ЕС обмисля да въведе правила за справяне с предизвикателствата, породени от AI технологията.

Изкуственият интелект се използва широко от правоприлагащите органи, но организации за защита на правата казват, че авторитарните режими злоупотребяват с AI за масово и дискриминационно наблюдение, отбелязва Ройтерс. Критиците на технологията се притесняват от нарушаването на основните права на хората, както и на правилата за поверителност на данните.

В доклад, публикуван днес, базираната във Виена Агенция на ЕС за основните права (FRA) призова политиците да предоставят повече насоки за това как съществуващите правила се прилагат към изкуствения интелект и да гарантират, че бъдещите закони за AI защитават основните човешки права.

[related-posts]

„Изкуственият интелект не е безпогрешен, той се прави от хора – и те могат да правят грешки. Ето защо хората трябва да са наясно кога се използва AI, как работи и как да оспорват автоматизирани решения”, заяви директорът на FRA Майкъл О’Флаерти.

Докладът на FRA идва в момент, когато Европейската комисия разглежда законодателството за следващата година, за да обхване така наречените високорискови сектори като здравеопазване, енергетика, транспорт и части от публичния сектор.

Агенцията заяви, че правилата за изкуствен интелект трябва да зачитат всички основни човешки права, с предпазни мерки, които да гарантират това. Правилата трябва да включват гаранция, че хората могат да оспорват решенията, взети от изкуствения интелект, а компаниите да обясняват как техните системи вземат AI решения.

Агенцията настоява също за повече изследвания на потенциално дискриминационните ефекти на изкуствения интелект, за да може Европа да се предпази от него. ЕС трябва допълнително да си изясни как правилата за защита на данните се прилагат към технологията.

Докладът на FRA се основава на повече от 100 интервюта с публични и частни организации, които вече използват изкуствен интелект в страни като Естония, Финландия, Франция, Холандия и Испания.

още от категорията

Бъдещето: AI ще живее и остарява, ще има собствена стая

TechNews.bg

Създателят на ChatGPT не му се доверява за здравето си

TechNews.bg

Тръмп разкри план за масово внедряване на изкуствен интелект

TechNews.bg

Alibaba пусна „най-мощния” AI модел за кодиране

TechNews.bg

Експерт по изкуствен интелект отказа договор за $1,25 млрд.

TechNews.bg

Топ програмист след 10-часов двубой срещу изкуствен интелект: „Едва съм жив”

TechNews.bg

4 коментара

Симо 17/12/2020 at 05:21

Къде се загуби бе шматка

Отговор
Фофу 15/12/2020 at 20:53

Не е и това проблемът. Проблемът е, че някой си нещо чул недочул и без да има грам идея кой с какво злоупотребява или не-злоупотребява си има една реч да си дръпне.
Демек да си избае каквото си знае (или каквото са му спуснали), без значение дали въобще се чува какво говори.

Отговор
Хм 15/12/2020 at 13:45

Не ми пука за авторитарните режими. Проблемът е, че либералните режими злоупотребяват.

Отговор
Т-800 за О'Флаерти 14/12/2020 at 15:57

как да оспорват автоматизирани решения”, заяви директорът на FRA Майкъл О’Флаерти.

Отговор

Коментари