Превземането на профили за корпоративни облачни приложения коства на организациите по света милиони долари всяка година. Много ИТ специалисти заявяват, че подобни превземания са значителен риск за техните организации.
Proofpoint и Ponemon Institute неотдавна публикуваха резултатите от ново проучване на тема „Цената на облачния компромис и сянката на ИТ“. Според проучването, данни от което публикува Securitybrief, средната цена на компрометираните облачни акаунти достига 6,2 милиона долара за период от 12 месеца.
68% от анкетираните в проучването смятат, че превземането на акаунти в облака представлява значителен риск за сигурността на техните организации. Повече от половината посочват, че честотата и тежестта на пробивите в „облачни“ акаунти се е увеличила през последните 12 месеца.
По-малко от половината (44%) от анкетираните са на мнение, че техните организации са установили ясно определени роли и имат добра отчетност, за да защитят адекватно поверителната или чувствителната информация в облака. Рисковете се увеличават и заради друго: по-малко от 40% от анкетираните казват, че техните организации са били бдителни при извършването на оценки на приложенията в облака преди внедряването.
Проучването също така сочи, че пробиването на акаунти в облака обикновено коства доста. Според 86% от анкетираните, годишните разходи, свързани с пробиви на акаунти в облака, възлизат средно на над 500 000 долара.
Близо 60% от анкетираните посочват, че акаунтите в Microsoft 365 и Google Workspace са обект на атаки тип „груба сила“ или облачни атаки, базирани на фишинг. Като цяло над половината от анкетираните отчитат, че фишингът е най-честият метод, който атакуващите използват, за да се сдобият с напълно легитимни идентификационни данни за достъп до приложения в облака.
В допълнение, проучването подчертава, че „сенчестите“ информационни технологии създават значителни рискове за организациите. Всъщност 75% от анкетираните казват, че използването на облачни приложения и услуги без одобрението на ИТ е сериозен риск за сигурността.
Ситуацията се усложнява значително от новите практики, включително преминаването към мобилна работна сила чрез облачни системи и облачните инструменти за съвместна работа.
„Това изследване илюстрира, че да оставим сигурността на SaaS в ръцете на крайните потребители или направления на дейност може да бъде доста скъпо,“ казва председателят и основател на Ponemon Institute д-р Лари Понемон. „Компромисите в облачните профили и загубата на чувствителна информация могат да навредят на бизнеса, да навредят на репутацията на марката и да струват милиони на организациите“.
Вицепрезидентът на Proofpoint по продуктовия маркетинг Тим Чой коментира: „Сигурността на SaaS просто не може да бъде от второстепенно значение, предвид високата цена на компрометирането на акаунти в облака и днешната хибридна работна среда”.
По неговите думи, преминаването към облака и засиленото сътрудничество изискват ориентирана към хората стратегия за сигурност, подкрепена от решение за „брокер за сигурност” на облачен достъп (CASB), което е интегрирано с по-голямо портфолио от мерки за сигурност в облака, защита на имейла и на крайните точки.
Безкомпромисните мерки за удостоверяване и адаптивният контрол на достъпа са от съществено значение за осигуряването на достъп до облачните ресурси. „Организациите се нуждаят от ясно дефинирани роли, пълна отчетност и CASB решение, което може да бъде приложено за часове, а не за седмици,“ заключава Тим Чой.