TechNews.bg
АнализиВодещи новиниНовини

Кризата не спря ръста на наемане в софтуерния сектор

Софтуерният сектор остава лидер по брой работни места в ИТ сектора
(снимка: CC0 Public Domain)

Работните места в софтуерния бизнес в България продължават да се увеличават, независимо от пандемията и кризата през 2020 година. Но темповете вече са други, сочи нов доклад на анализаторската компания CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.

Големите софтуерни компании в България продължават да увеличават заетите драматично. 285% е ръстът на работните места за последните десет години в новите лидери на пазара на труда, според данните от проучването.

През 2020 г. малкият и среден софтуерен бизнес в България определено изпита напрежение по отношение на кадрите. Но предприятията от тази категория остават лидер като общ дял в служителите в сектора.

И петте най-големи работодатели в софтуерния бизнес в страната се движат в диапазона на 1000 служители на трудов договор. Но преди 10 години нито един от тях не е имал над 400 работни места, коментира CBN.

В конкуренцията за кадри една българска компания успява да се нареди сред Топ 5 най-бързо растящи работодатели в софтуерния бизнес в страната. Що се отнася до чуждестранните инвеститори в софтуерния сектор у нас, в кризата те продължиха да наемат хора и да увеличават платените данъци в хазната.

[related-posts]

Собственици от 40 държави са в софтуерния бизнес в страната. Четири от Топ 5 са от голямата световна Г7, а петата определено е изгряваща европейска звезда за българските софтуерни кадри и е изненада за водещите държави.

Характерни за петте най-големи американски софтуерни компании-работодатели в България са високите стандарти, супер високите доходи и увеличаващите се платени данъци, сочи анализът.

А от петте най-големи софтуерни работодатели с българска собственост четири са като „истории на успеха за умни хора в България на 21 век”, казват от CBN. Наличието на държавна фирма сред тях се обяснява с промяната на политиката за инвестиции в държавата по ЗОП през 2020 г., която настъпи за първи път след 20 години.

Експортно-ориентираните софтуерни компании определено се чувстват в свои води в България. Доминират отдавна със „смущаващо висок дял в работната сила”, според CBN. А кризата не ги е подминала съвсем, макар и по странен начин.

Софтуерния бизнес, ориентиран към вътрешния пазар, определено е притиснат, като следствие от платежоспособното вътрешно търсене, липсата на поръчки към тях и парадигмата в дигитализацията на държавата. Но и този сегмент продължава да расте.

Трудна е топката и за интеграторите на бизнес софтуер. Където има изградени истински колективи – мениджърите и собствениците държат на хората си, те им се отблагодаряват ежедневно, коментират анализаторите.

На правителствено ниво, мярката 60/40 донесе и Covid-19 субсидии в софтуерния бизнес през 2020 г. Това имаше ограничено влияние като брой работни места, но все пак е помощ, отбелязва CBN.

Първото тримесечие на 2021 г. задмина една нова петцифрена кота в броя на работните места в софтуерния сектор. Динамиката е толкова голяма, че вероятно ще постави сектора като номер едно по ръст на служителите, прогнозират анализаторите.

още от категорията

До 22 000 лв. стигат заплатите на ИТ специалистите

TechNews.bg

Експерт по изкуствен интелект отказа договор за $1,25 млрд.

TechNews.bg

Трето издание на Tech Academy стартира в Бургас

TechNews.bg

Съкращенията в ИТ сектора – какво ни причини AI

TechNews.bg

Изкуственият интелект освобождава бързо хората от работа

TechNews.bg

ИТ корпорациите – съкращения и внедряване на AI

TechNews.bg

Коментари