TechNews.bg
АнализиБизнесВодещи новиниНовини

МСП не осъзнават критичната роля на цифровизацията

Делът на малките и средни компании с основно ниво на цифров интензитет у нас е само 28%
(снимка: снимка: Красен Белев / предоставена от Steam Net)

Големите предприятия в България осъзнаха критичната роля на цифровизацията и активно инвестират в облачни услуги, анализ на данни и изкуствен интелект, за да останат конкурентоспособни на европейския и световния пазар, заяви Мартин Матеев, основател и изпълнителен директор на стартъп компанията Nula.bg, разработчик на облачно-базирана система за управление на счетоводство и финанси. Ситуацията при малките и средни предприятия обаче е различна.

„За съжаление, малките и средни предприятия все още не възприемат напълно тази необходимост. Важно е и те да разберат, че цифровизацията не е мода, а жизненоважен инструмент за повишаване на ефективността, продуктивността и пазарното присъствие”, каза Матеев. Според него, ако МСП не ускорят своите усилия в тази насока, рискуват да изостанат значително и да загубят конкурентоспособност.

[related-posts]

Според годишното издание на Евростат, през 2023 г. близо 60% от всички предприятия в Европейския съюз са достигнали основно ниво на цифрова интензивност. Повечето от малките и средни предприятия регистрират ниски нива на цифровизация, като делът на компаниите с основно ниво на цифров интензитет варира от 27% в Румъния и 28% в България до 80% в Швеция и 86% във Финландия.

Европейският съюз си е поставил две основни цели за цифровата трансформация на предприятията до 2030 г. Първата цел е над 90% от малките и средни предприятия да достигнат поне основно ниво на цифров интензитет. Втората цел е 75% от компаниите да внедрят облачни услуги, да извършват анализ на големи информационни масиви или да използват изкуствен интелект.

Цифровият интензитет на бизнеса се измерва с индекса за цифрова интензивност (DII), който оценява използването на 12 различни цифрови технологии, включително използване на изкуствен интелект или извършване на електронни продажби.

За малките и средни предприятия е от съществено значение да ги възприемат и да ги използват като средство за повишаване на ефективността и конкурентоспособността си, а също така и за създаване на нови възможности за растеж, подчерта той.

„Въпреки, че този тип технологии се възприемат малко трудно в България, нашите наблюдения през последните две години стават все по-положителни – темата за дигитализация на финансовите  и счетоводни процеси предизвиква все по-голям интерес сред собствениците на бизнес и специалистите в тази област”, коментира Матеев.

МСП в България трябва да ускорят цифровизацията, за да бъдат конкурентноспособни, казва Мартин Матеев, основател на Nula.bg (снимка: Красен Белев / предоставена от Steam Net)

„Облачните технологии и изкуственият интелект в момента са основен двигател на цифровата революция в съвременното бизнес пространство. Големите предприятия ги приемат като стратегически инструменти за развитие и иновации, докато малките и средни предприятия все още се колебаят. Въпреки това, тези технологии представляват неизбежен етап от еволюцията на бизнеса”, посочи Матеев.

Годишното издание за цифровизация посочва още, че през 2023 година 45% от предприятията в Европейския съюз са закупили услуги за изчисления в облак, като големите предприятия са по-склонни да изберат облачни решения в сравнение с малките и средни предприятия.

Технология, посочена като бързо развиваща се, е изкуственият интелект (AI), която миналата година е използвана от 8% от предприятията. Както и при изчисленията в облак, използването на AI е по-често срещано в големите компании, отколкото в малките и средни предприятия.

Сред страните от Европейския съюз използването на изкуствен интелект е най-високо в Дания и Финландия, следвани от Люксембург и Белгия. За разлика от тях, тя е най-ниска в Румъния, България, Полша, Унгария и Гърция, сочи докладът.

още от категорията

До 120 000 лв. за киберсигурност дава държавата на МСП

TechNews.bg

Отдалечените райони ще се сдобият с бърз интернет

TechNews.bg

Коалиция CODE ще развива отвореното цифрово пространство на ЕС

TechNews.bg

ЕС се нуждае спешно от ускоряване на иновациите

TechNews.bg

ITU поиска 100 милиарда долара за ускорена дигитализация на света

TechNews.bg

Великобритания се надява да стане новата Силициева долина

TechNews.bg

Коментари