Изследователи от IBM съобщиха наскоро за нов рекорд в плътността на записа на данни на магнитна лента – 201 гигабита на квадратен инч. Това е пети рекорд, установен от компанията за последните 10 години.
Новата рекордно висока плътност на съхранение е получена с използване на прототип на магнитна лента, разработен съвместно от специалисти на IBM Research и Sony Storage Media Solutions. За целта са приложени иновативни алгоритми за обработка на сигнала в каналите за данни, които обезпечават надеждна работа на магниторезистивната глава с ултрамалка магнитна междина от само 48 нм.
Системата от усъвършенствани технологии за управление на задвижването обезпечава точност на позициониране на магнитната глава не по-малка от 7 нм. И не на последно място, новата магнитна лента се отличава и с понижено триене.
Магнитната лента остава най-надеждното, енергоефективно и икономично средство за съхранение на огромни обеми архивни данни и резервни копия. Новото постижение на IBM Research превишава 20 пъти плътността на записа на комерсиално достъпни системи като IBM TS1155.
Усвършенстваната технология позволява създаване на ленти с капацитет 330 терабайта (без компресиране), които се поместват на длан. На практика, IBM Research показва потенциала за развитие на технологиите за съхранение на магнитни ленти през следващото десетилетие.
Касетофоните и магнетофоните няма нищо общо с тази технология. Това е технология за архивиране на информация, която е много стара, но все още е жива, защото виждаме какви иновации в качеството й се появяват. Преди около 10-на години имаше също пробив в обема на записаната на лента информация.
Разбира се, че не е за масовия потребител. Това, както и лентите в момента, е от полза за бекъп на данни от файлови сървъри и т.н. Освен това за да стигнеш до данни, записани на другия край на лентата за да ги възстановиш ще отнеме време, не е както при твърдите дискове.
До “Той” – 330 терабайта с големината на длан, е много по добре от 3 кашона с дискове от всеки по 3 терабайта. В този случай предпочитам касетофон да си купя 😉
Това няма да е за масовия потребител. Все едно да се върнат касетофоните.