Първи по рода си медицински преглед през 5G технология бе извършен у нас. Лекари от София прегледаха пациент в Хасково от разстояние, благодарение на бърза мобилна връзка от пето поколение.
Проф. д-р Асен Балтов, изпълнителен директор на УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов”, се намираше в централата на Теленор в София с очила за виртуална реалност, докато проф. д-р Диян Енчев, началник „Травматологичен комплекс”, преглеждаше пациента в своя кабинет в болницата.
По време на събитието се проведе и разговор през 5G мобилна мрежа между Джейсън Кинг, главен изпълнителен директор на Теленор, Росен Желязков, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, и актьора Башар Рахал.
Участниците в събитието направиха реален тест на скоростта на 5G технологията и видяха също демонстрация на онлайн гейминг през 5G, както и едновременен стрийминг на 16 видеа с FHD резолюция.
С медицинския преглед, извършен през новата технология, Теленор започва серия от 5G тестове в България, съобщиха от компанията. Посредством различни демонстрации, телекомът ще изследва възможностите на новото поколение мобилна технология.
Тестовете ще отговорят на специфични нужди в областта на производството, образованието, менторството, развлекателната индустрия и културата. Освен в София демонстрации ще се проведат и на редица други места из страната. Те ще бъдат свързани с виртуална реалност, стрийминг на видео съдържание и гейминг и ще са публично достъпни.
По време на експериментите Теленор ще използва оборудване на Huawei, което включва фиксирана и мобилна базова станция с възможност за транспортиране на различни места.
„Инвестицията в развитието на 5G мрежа е стратегическа стъпка към напредъка на е-обществото в България. Тя ще окаже положително влияние върху дигиталната трансформация и бъдещето на бизнеса”, заяви Джейсън Кинг.
Държавата, за да изпълнява целенасочената си политика, трябва да направи три неща – разпределението на радиочестотния спектър, насърчения, свързани с редукция на тарифите, за да може цената все пак да не бъде понесена от крайния потребител, и намаляване на административната тежест, поясни Росен Желязков.
Благодарение на 5G технологията, достъпът до експертна медицинска помощ ще бъде по-лесен дори за онези пациенти, които са на труднодостъпни места, коментира проф. Балтов.
Най-видимите и осезаеми предимства на 5G технологията са значително по-високите скорости на достъп, практически моменталната връзка между две страни и по-високата надеждност на връзката.
Пациенто умре от лъчва болес!
Лекарите и пациента казаха ли здравей на Китай?