ИТ специалистите с различни сертификати за своите умения получават по-добро възнаграждение от несертифицираните си колеги, според доклад на Global Knowledge. На свой ред те носят на фирмите, в които работят, повече добавена стойност – повече знание, по-качествено обслужване на клиентите. Поради това все повече хора се стремят да се сдобият с поне един сертификат, свързан с ИТ.
Докладът за ИТ уменията и заплащането на Global Knowledge за 2019 г. подчертава важността на „продължаващото образование”. С развитието на технологичния свят служителите трябва да се учат постоянно, за да са наясно с новостите и да останат конкурентоспособни. Това се осъзнава: 85% от всички ИТ специалисти имат поне един допълнителен сертификат.
От тези 85% повече от половината казват, че са взели най-новата си тапия през последните 12 месеца. 6% твърдят, че вече продължават следващото си обучение или планират такова за тази година. Въпреки че сертификатите изискват време и пари, ИТ специалистите не се колебаят да се борят за тях, защото осъзнават стойността на дипломите.
Обучение, което се отплаща
От гледна точка на самите компании – в световен мащаб заплатите на сертифицираните специалисти са по-високи от тези на несертифицираните, констатира докладът. Най-голямата разлика в заплатите е отчетена в Латинска Америка (с 21% несъответствие между сертифициран и несертифициран), в Азия-Тихоокеанския регион (11%) и Северна Америка (7%). Колкото повече сертификати има един служител, толкова по-високо платен е той.
Сертифицирането се отплаща щедро на фирмите. Повече от половината компании признават, че натрупаният с обученията опит е по-търсен в рамките на организацията след получаването на сертификат. Около 45% от анкетираните със сертификати заявяват, че са приложили новопридобитите умения веднага, а 43% намират себе си за по-бързи в работата си, посочва докладът. Тези индивидуални придобивки са в полза на организацията.
Сертификати с най-високо заплащане
Средно най-високо платените категории за сертифициране в световен мащаб са AWS Certified Solutions Architect-Professional ($120 136 годишна заплата), Google Cloud Platform (GCP) Cloud Architect ($118 756) и CISSP ($116 573).
Докладът също така изброява най-високо платените сертификати във всеки регион. Ето топ пет:
Северна Америка:
- GCP Cloud Architect
- CISM
- Certified ScrumMaster
- AWS Certified Solutions Architect – Associate
- AWS Certified SysOps Administrator – Associate
Латинска Америка:
- TOGAF 9.1
- Six Sigma Green Belt
- Project Management Professional
- CCIE Routing and Switching
- CISSP
Европа (+Средния Изток и Азия):
- GCP Cloud Architect
- TOGAF 9.1
- GCP Data Engineer
- CISSP
- PRINCE2 Practitioner
Азия:
- TOGAF 9.1
- GCP Data Engineer
- CGEIT
- CRISC
- CISSP
Киберсигурността на първо място
Най-популярните сертификати са тези в сферата на киберсигурността – въз основа на броя на издадените сертификати CISSP, CISA, CISM и CRISC в глобален мащаб. С увеличаване на броя на пробивите в киберсигурността през 2019 г. и предвид нарастващия обхват на зловредния софтуер и рансъмуеър атаките, сертификатите за киберсигурност са необходимо и ценно вложение в собствените умения.
Батееее кой на тоя свят го интересуват сертификатите за Тихо-Океанския регион?
Ей това не разбрах колко ми е полезно…ма както и да е.
Написали са нещо хората, да има новина 🙂
Хахаха. Не си сериозен
Ами… Вземи да се образоваш малко.
Глупости. С изключение на “CCIE Routing and Switching” другите ги чувам за първи път.