Научно изследване разкри, че хората понякога могат да работят повече, когато заплащането им е по-ниско от пазарното. Проучването на съвместен екип от университетите в Илинойс и Орегон потвърждава всеизвестния факт, че не винаги парите са основният мотивиращ фактор.
Резултатите от изследването, публикувано на сайта на Американската счетоводна асоциация, показва, че понякога хората работят много по-добре при по-ниски заплати, отколкото служители на същите позиции с по-високо заплащане. Явлението се дължи на няколко фактора.
Първо, по-ниските от пазарните заплати елиминират кандидатите, за които са важни само парите. Второ, служителите с по-ниско заплащане смятат, че правят жертви за доброто на компанията. Трето, малката заплата може да направи екипа по-сплотен.
Въз основа на тези данни, сп. Inc публикува правила за работодателите, които ще им помогнат да мотивират служителите да работят по-ефективно срещу по-ниско заплащане. Накратко, те изглеждат така:
- покажете ясно на служителите, че компанията носи полза за обществото;
- гарантирайте прозрачност на заплатите, тоест всеки да знае колко получава колегата му;
- не давайте твърде висока заплата на мениджъра на компанията;
- осигурете заплати, които покриват основните нужди на служителите.
Дали тези правила работят в реална пазарна среда? Всеки работодател може да провери това и евентуално да подобри ефективността на бизнеса си.
Имаше един виц по комунизма – ОНИ ме лъжат че работят, ЯЗ ги лъжем че плащам.
Заплащането е едно на ръка. Но как да накараш служителите да работят – това вече е сложен въпрос.
Тамам научих магарето да не яде и то взе че умря.
ako moge i nie da im plashtame aman ot alchni biznes meni
Даже ако може и без отпуска и болнични
А без заплащане, още по-добре?