Над 8000 служители на британската софтуерна компания Endava по целия свят и над 300 в България ще преминат трайно към хибриден работен режим. В допълнение, служителите в страната ще могат да работят до 20 дни годишно от чужбина.
Endava избира хибридния модел не само в отговор на настоящия пандемичен контекст, но предимно защото служителите ѝ заявяват, че биха искали да имат по-голяма гъвкавост и да могат да работят и от дома, и от офиса, съобщиха от фирмата.
Според вътрешно проучване, 75% от интервюираните предпочитат на този етап да продължат да работят от вкъщи, а 47% казват, че биха искали и занапред да имат възможност да работят както от вкъщи, така и от офиса.
Друго проучване, направено от PWC и публикувано през март тази година, показва, че 72% от хората предпочитат комбинация от дистанционна работа и работа в офиса. По подобен начин в изследване на индекса на работните тенденции Microsoft установи, че повечето хора биха искали да имат гъвкави възможности за отдалечена работа, докато 67% от служителите имат нужда от повече личен контакт след пандемията.
Очакванията са служителите на Endava да работят от вкъщи няколко дни в седмицата и да се събират като екип, работещ от офиса за дейности по проекти, като например Agile церемонии. В допълнение служителите ще имат възможност да идват в офиса за дейности, при които личният физически контакт е за предпочитане, като обучения, стажове, семинари и др.
„Вярваме, че бъдещето на работата се определя от гъвкавостта на компаниите – съчетавайки ползите от работата от дома за отделния служител с нуждите от синхрон и координация на екипите. Също така проучваме възможностите и мислим в посока персонализирано съотношение между двата елемента – тъй като всеки екип е различен и има определен модел, по който функционира. Това е същността на хибридния модел на работа, който въвеждаме”, казва Клаудиу Константинеску, регионален мениджър за Централна Европа в Endava.
Миналата седмица в Букурещ компанията откри и първото си офис пространство, специално разработено за хибриден режим на работа. Това е пилотен проект, който скоро ще бъде разгърнат и в България и е част от прехода към хибриден работен модел, който предлага на служителите по-голяма гъвкавост.
В края на четвъртото тримесечие на финансовата година Endava регистрира приходи от 133,6 милиона паунда, което е увеличение с 54,9% спрямо същия период на предходната година. Компанията завърши финансовата 2021-а с отчетен приход от 446,3 милиона паунда, бележейки ръст от 30,4% на годишна база.
Британската софтуерна компания обяви 34,1% увеличение на броя на служителите през финансовата 2021 г., като екипът ѝ вече наброява 8883 души по целия свят.
Прочетете ергономията на труда. Не може 200 души да се натикват в в офиси, като огромни хангари. Вярно така е евтино, но трудно се работи и един да кихне след два дена всички са болни.
Най после започнаха да се съобразяват с науката .