Изкуственият интелект е доминираща тема през 2023 година, но търсенето на кадри в ИТ сферата у нас продължава да се доминира от специалисти, които не са тясно специализирани в AI и машинно обучение, сочи проучване на Career Show, базирано на отворените позиции на водещи работодатели от сектора.
Анализът извежда топ 5 на най-търсените ИТ специалисти към месец май 2023 г. Оказва се, че специалистите с експертиза по AI не са сред тях – само 15% от работодателите, които ще участват на Career Show Tech 2023, търсят такива кадри. Ето кои са най-търсените специалисти:
5. QA специалисти
Отворени позиции за специалисти по софтуерно тестване са обявили 28,95% от участващите компании. За да се обезпечи клиентското удовлетворение е от съществена важност софтуерният продукт да работи безпроблемно. Засиленото потребление на софтуерни продукти обуславя и необходимостта от QA инженери. Техните основни задачи са да тестват софтуерни продукти, да откриват грешки в тях и да сигнализират за потенциални проблеми.
Софтуерното тестване е сред предпочитаните направления за старт на ИТ кариерата, тъй като за него не се изискват задълбочени умения по програмиране. Трябва да се вземе предвид обаче, че за успешна реализация в сферата са необходими базисни познания по някои програмни езици, например, Java, C#, Python и др.
4. DevOps инженери
DevOps инженери търсят 28% от работодателите. Професията на DevOps инженера съчетава умения от различни направления на ИТ в едно. Основната задача на DevOps инженера е да оптимизира процесите по създаване на софтуерния продукт или услуга. DevOps инженерът е свързващото звено между различните ИТ отдели и изисква еднакво добре развити технически и меки умения.
Въпреки че DevOps инженерите рядко програмират „от нулата”, тяхната професия изисква да са запознати с най-популярните скриптови езици и да имат по-задълбочени познания в поне един език за програмиране като C++ или Java.
3. Front-end Development специалисти
В челната тройка на най-търсените ИТ кадри са Front-end Development специалистите – те са търсени от 31% от компаниите. Тези специалисти са отговорни за създаване на потребителския интерфейс на уебстраници или приложения. Благодарение на това потребителите могат да достъпят и работят с дадения уебсайт или приложение.
Най-популярните езици, които се използват в това направление, са JavaScript, HTML, CSS. За да е успешен един Front-end Development специалист, е необходимо да притежава познания по повече от един програмен език.
2. Back-end Development специалисти
Back-end Development специалисти се търсят от 39% от работодателите. Ако Front-end Development специалистите са отговорни за това, което виждате на даден уебсайт или приложение, то Back-end Development програмистите се грижат за безупречната работа на сайта или приложението „зад кулисите”. Това включва съхранението и обработката на данни, разработката на приложно-програмния интерфейс, конфигурацията на сървърите, управлението на трафика и др.
Опитните Back-end Development специалисти притежават задълбочени познания в програмни езици като Python, Java, PHP, Ruby, както и в системната администрация и сървърната оптимизация.
1. Full-Stack Development специалисти
Не е изненада, че най-търсени от работодателите са именно Full-Stack Development специалистите – 42% от работодателите са обявили свободни позиции в това направление. Те са мултиталантите в света на разработката на софтуер. Full-Stack програмистите разработват както front-end, така и back-end частта на даден уебсайт или приложение. Овладяването на това направление изисква отдаденост и влагане на значителни ресурси и време.
Успешният Full-Stack програмист трябва да умее да работи както с front-end технологии като HTML, CSS и JavaScript, така и с back-end програмни езици като Python, PHP и Ruby.