
VPN услугите са ефективен инструмент за преодоляване на различни ограничения на достъпа до съдържание в интернет (снимка: CC0 Public Domain)
Притежателите на авторски права във Франция, по-специално професионалната футболна лига (LFP) и телевизионният канал Canal+, се опитват да принудят доставчиците на VPN услуги да прекратят достъпа на потребителите до пиратско съдържание в интернет.
Действащата в момента система за блокиране на пиратски ресурси на ниво интернет доставчици не удовлетворява напълно собствениците на авторски права за излъчване на редица спортни събития. Търсят се нови решения на проблема с пиратството.
VPN доставчици под натиск
Притежателите на авторски права възнамеряват да постигнат по-ефективно блокиране на интернет ресурси, разпространяващи пиратско съдържание във Франция, отбелязва TorrentFreak. Френският ефирен телевизионен канал Canal+ и Професионалната футболна лига (LFP) са завели дело, изисквайки редица големи доставчици на услуги за виртуални частни мрежи (VPN) да блокират интернет ресурси, които предоставят на клиенти незаконен достъп до защитени с авторски права материали.
Двете френски организации притежават правата да показват редица спортни събития, по-специално мачове от няколко големи европейски футболни лиги. Ответниците по делото включват услуги като NordVPN, Cyberghost, ProtonVPN, ExpressVPN и Surfshark.
Делото, заведено от LFP, посочва около дузина уебсайтове и онлайн услуги, които лигата би искала да види блокирани. Сред тях са Popcorn IPTV, Net IPTV, Facto IPTV, Movie Live IPTV, DINO TV, WhishlPTV. Списъкът на Canal+ включва boxtv60.com, fmytv.com, lshunter.net, antenasports.ru и rojadirectahdenvivo.com. Някои от тях вече са блокирани във Франция въз основа на предишни съдебни решения.
Адвокатите, представляващи интересите на притежателите на авторски права, се позовават на член 333-10 от Френския спортен кодекс. Той позволява на притежателите на авторски права да изискват предприемане на „всички мерки, пропорционални на нарушението”, срещу субекти, които извършват нарушения на авторски права в спортната сфера, и „могат да допринесат за премахването” на тези нарушения.
VPN Trust Initiative (VTI), която представлява ExpressVPN, NordVPN и Surfshark, публикува изявление относно инициативата на официалния си уебсайт след разкритията за новите цели на борците срещу пиратството.
„Докато членовете на VTI категорично се противопоставят на злоупотребата с VPN за незаконни цели, този ход не само прехвърля вината, но и заплашва да подкопае киберсигурността, поверителността и цифровата свобода на милиони френски граждани”, се казва в изявлението.
Затягане на контрола
Блокирането на пиратски ресурси по инициатива на притежателя на авторските права при наличие на съдебно решение на ниво телекомуникационни оператори се извършва от дълго време във Франция. Първоначално доставчикът на услугата просто ограничи достъпа до сайта на нарушителя по IP адрес. Въпреки че този метод направи живота по-труден за потребителите на пиратско съдържание, той не изкорени напълно интернет пиратството във Франция като явление, което не устройваше носителите на авторските права.
През декември 2023 г. Canal+ успя да накара съдилищата да блокират популярните пиратски услуги Footybite и Streamcheck на ниво DNS услуги на интернет доставчици. Според данни на Френския регулаторен орган за аудиовизуални и цифрови комуникации (ARCOM), този метод е демонстрирал отлични резултати: аудиторията от зрители на пиратски предавания на спортни събития е намаляла с 41% в сравнение с 2021 г., от 2,8 милиона интернет потребители на средно 1,6 милиона.
Това обаче не беше достатъчно за притежателите на авторски права – в арсенала на любителите на пиратско видео все още имаше такъв прост инструмент като DNS „резолвери” на трети страни, които например се предлагат от Google, Cloudflare, Cisco, Quad9.
Още през юни 2024 г. Парижкият съд издаде първото си решение в полза на Canal+, според което DNS доставчиците бяха длъжни да гарантират, че достъпът до 117 имена на домейни, свързани с пиратски спортен стрийминг, е ограничен. Решението на съда предизвика буря от критики от засегнатите големи технологични компании, най-вече в Съединените щати. OpenDNS (собственост на Cisco) отказа да въведе механизъм за черни списъци на домейни и обяви, че ще прекрати дейността си във Франция.
Дългогодишна враждебност
Притежателите на авторски права за медии по целия свят виждат VPN услугите като заплаха. Една от причините е използването на такива услуги за заобикаляне на конфигурирани гео ограничения – тоест ограничения за достъп до онлайн съдържание въз основа на географското местоположение на потребителя. Много големи VPN услуги не само не пречат на прилагането на този случай на използване, но и изграждат около него цели рекламни кампании, превръщайки ги в „трик”.
Друг начин за използване на такива услуги е криптирането на трафика, за да се скрие от интернет доставчика факта, че пиратски видеоклипове, музика, игри, книги и други развлекателни материали се изтеглят от интернет чрез BitTorrent p2p протокола.
Някои VPN услуги правят отстъпки на притежателите на авторски права и помагат в борбата срещу разпространението на пиратско съдържание. Така през март 2023 г. TorGuard започна да блокира трафика на BitTorrent на своите сървъри в САЩ, изоставяйки съдебната битка с адвокатите на притежателите на авторските права. За да направи това, услугата използва защитна стена и в бъдеще планира да използва други блокиращи механизми.
Еуропата е фашистка институция…
Още ги е яд за Втората Световна…..