Повечето от корпорациите, отговорни за най-големите обеми въглеродни емисии, са държавна собственост, разкри доклад (снимка: CC0 Public Domain)
Повече от половината от всички въглеродни емисии от изкопаеми горива идват от само 36 компании, разкри нов анализ за 2023 година. Това са предимно фирми за добив на изкопаеми горива, чиито собственици са определени държави.
Сред най-големите имена, допринасящи за глобалните емисии, са Saudi Aramco, Shell, ExxonMobil, Coal India и няколко китайски компании. От тях светът е получил повече от 20 милиарда тона емисии на CO2 през 2023 г.
Последният доклад на Carbon Majors изчислява емисиите, отделяни от изгарянето на въглища, нефт и газ, произведени от 169 големи компании за изкопаеми горива през 2023 г. От тези фирми 93 са увеличили общите си емисии в сравнение с предходната година.
Историческите данни от 1854 г. до 2023 г. показват, че след индустриалната революция две трети от въглеродните емисии идват от 180 компании – 11 от които вече не съществуват.
„Последният анализ на базата данни Carbon Majors разкрива, че въпреки глобалните климатични ангажименти, малка група от най-големите производители на изкопаеми горива в света значително увеличава производството и емисиите“, казва Емет Конейр, старши анализатор в InfluenceMap, мозъчният тръст, събиращ данните.
Петролният гигант Saudi Aramco оглавява списъка като компания с най-високи емисии през 2023 г. Ако беше държава, щеше да е четвъртият най-голям замърсител в света след Китай, САЩ и Индия.
Държавните компании като цяло доминират глобалните емисии през 2023 г. Те представляват повече от половината от всички емисии от изкопаеми горива. Има общо 25 държавни фирми и 16 от тях заемат място сред 20-те най-големи емитенти в доклада.
Архитектът на Парижкото споразумение Кристиана Фигерес каза, че констатациите в доклада показват как въпросните фирми „държат света пристрастен към изкопаемите горива, без да планират да забавят производството“.
Китайските компании имат най-голям „принос“, според доклада. Те са произвели 23 процента от глобалните емисии на CO2 от изкопаеми горива и цимент през 2023 г., запазвайки преднината, която имаха през 2022 г.
За да се запази целта на Парижкото споразумение – да ограничим глобалното затопляне до не повече от 1,5 градуса – глобалните въглеродни емисии трябва да намалеят с 45 процента до 2030 г. Международната агенция по енергетика вече каза, че всички проекти за изкопаеми горива, започнати след 2021 г., не са съвместими с постигането на нулевовъглеродна икономика до 2050 г.
„Тревожната реалност е, че най-големите компании за изкопаеми горива в света не само увеличават емисиите си, но го правят на фона на климатични събития, които оказват опустошително въздействие върху ежедневния живот на хората”, коментира Куми Найду, президент на Инициативата за неразпространение на изкопаемите горива.
Констатациите в доклада са „неприемливи“ и трябва да бъдат „още един тревожен сигнал“ за правителствата, политиците и гражданското общество, посочи пък Савио Карвальо, ръководител на регионите в международната екологична организация 350.org.
„Свръхбогатите корпорации и физически лица продължават да преследват краткосрочни печалби за себе си и акционерите и не може да им се вярва да решат климатичната криза или да ръководят прехода към възобновяема енергия, от която толкова много се нуждаем“, заключи той.