Фондацията за свободен софтуер (FSF) призова потребителите по целия свят да не купуват и ползват новите смартфони на Apple, заради наличието на програми в тях, които ги следят.
Изпълнителният директор на FSF Джон Съливан излезе с изявление след премиерата на iPhone 5S и iPhone 5C по-рано тази седмица. В мотивите си за бойкот на iPhone 5S/5C нейният директор посочва, че мобилните телефони са най-широко разпространените компютърни устройства за лично ползване и отчитайки обема на електронната поща, текстовите съобщения, снимките и видеото, който минава през тези устройства, е много важно софтуерът им да бъде под пълен контрол на потребителя.
Вместо това Apple заложи в новите си устройства същите стари ограничения, коментира Съливан. Компанията разрешава само одобрен от нея софтуер и оставя потребителите – заедно с техните данни, неприкосновеност и свобода на изразяване – на милостта на програми, действията на които се скрити и явно ненадеждни.
Съливан критикува остро новия скенер за пръстови отпечатъци с мрежов достъп. Според него, това нововъведение в iPhone крие голяма опасност за неприкосновеността на потребителите.
Тъй като много хора носят телефоните си джоба, а устройството може да проследява придвижването на потребителя, с кого общува, от какво се интересува и какви звуци има около него в даден момент, то приемлив за бъдещето е само свободният софтуер, смята Съливан.
По неговите думи, свободният софтуер дава възможност на потребителя да замени ненадеждните програми по свое усмотрение. Първата стъпка по този път е отказ от ограниченията на Apple, категоричен е Съливан.
FSF съветва потребителите да изучат вариантите за използване на мобилни устройства, които не ограничават техните неотменни свободи. В тази категория попадат проекти като Replicant и F-Droid, базирани на Android. „Хората трябва да кажат на Тим Кук и Apple как се чувстват”, казва в заключение Джон Съливан.
Free Software Foundation е нестопанска организация, основана през октомври 1985 година от Ричард Столман – в момента заемащ длъжността президент на FSF. Фондацията поддържа свободния софтуер, в частност проекта GNU.
По-голяма глупост от предния коментар не съм чел. Пръстовия отпечатък не бил кой знае каква важна информация – това само идиот може да го каже.
Едно е да ни следят и събират просто IP-адреси – съвсем друго е следене с пръстов отпечатък, вързан с още куп данни като име на човек, тел. номер, адрес, ЕГН, договори и сметки с разни доставчици за телефония, Интернет и какво ли още не!
Всичко това е поднесено на тепсия и лесно достъпно за злоупотреби от трети лица, фирми, разни организации, частни и държавни.
Когато е отворен софтуера – ИМА избор да се премахват ненужните функционалности нарушаващи правата за достъп до лични данни.
Android е отворена платформа, а Google следят потребителите.98% от всичкия мобилен malware ходи по Android, и съответно, също следи и краде информация (независимо от Google).
Я господата от FSF да анализират този казус и да разкажат като как точно се получава?! Също да разкажат колко време седяха в пакета на sshd тайно сложени ключове, даващи root права?
Пръстовият отпечатък сам по себе си не е кой знае каква информация. Никой не обикаля из цял свят да събира пръстови отпечатъци от стени, столове, маси, за да види кой къде е бил. От тази гледна точка, скенерът за отпечатъци е несъществено нарушаване на личното пространство.
За сметка на това, камери и микрофони (особено постоянно включеният на Moto-X) могат да събират снимки, изказвания на лично мнение. Въобще, активно подслушване.
В това отношение iPhone с нищо не е по-добър или по-лош от останалите смартфони.
..кажи къде да гледаме за това и ние. Наистина е гадно да знаеш, че някой те следи денонощно. 🙁
Те не казват, че Гугъл не следи. Следи, естествено. Една гадост на прави друга гадост по-малка.
Ауууу, лоши ябълки, лоши ….а, големият Гуугъл въобще не следи собствениците на андроид. Тъкмо се забавлявахме с хисторито от тракинга за 2 години на един андроид.