Нова система за цифрово картиране ще помага на спасителните екипи да реагират по-бързо при земетресения, обяви преди броени дни представител на ООН. Автоматизираната система за анализ и картиране при бедствия, известна още като ADAM, тегли информация от базите данни на Геологическия институт на САЩ, Световната банка и Световната продоволствена програма.
Системата осигурява на хуманитарните работници жизненоважни данни и факти от земетръсните зони и това става в рамките на броени минути след трус – за разлика от старата, ръчна система за търсене, която отнемаше часове.
Наличието на бърз достъп до информация относно мащаба на бедствието и инфраструктурните съоръжения наблизо позволява на спасителните екипи да вземат бързи решения за това как най-добре да се транспортират лекарства, храна и вода до засегнатите региони.
„Системата помага да се отговори на ключови логистични въпроси като това колко работници следва да бъдат изпратени, как да се координират дейностите на различните агенции, служби и НПО”, обяснява Джейн Хауърд, говорител на Световната продоволствена програма, пред Ройтерс.
Доставянето на хранителни помощи, палатки, медицинско оборудване и комуникационна техника до зоната на бедствия в рамките на първите 24 часа след трус е от решаващо значение за спасяването на безчет човешки животи.
„Вместо на служителите да се налага да ровят из множество различни системи, сега цялата информация е достъпна чрез една обща система за ранно предупреждение”, казва Филипо Понджели, представител на СПП. „Цялата система е разработена на база технология с отворен код, а това означава, че нито един долар не е похарчен за лицензиране на софтуер”.
Подобна система би могла да ускори времето за реакция след бедствия като земетресението с магнитуд 7, което разтърси Хаити през 2010 г., твърди Джейн Хауърд.
Световната продоволствена програма се надява да разшири цифровата система за ранно предупреждение така, че скоро да може да покрива и други бедствия като тропически бури, наводнения и аварии.