Така наречените „меки умения” могат да помогнат на страната ни да премине от етапа на писане на софтуер „на ишлеме” към фазата на създаване на висококачествени програмни продукти с висока добавена стойност.
Този преход е крайно необходим, тъй като страна, която не може да надскочи имиджа си на аутсорсинг-дестинация, рано или късно „угасва” в небосвода на глобалния софтуерен бизнес.
Именно меките умения ще са във фокуса на предстоящата конференция ASE SoftCon 2015, която ще се проведе на 13 и 14 юни в Арбанаси. Форумът е отворен за всички представители на софтуерния сектор, които имат отношение към темата за развитието на специалистите. Това са както самите софтуеристи, така и мениджъри по човешките ресурси, тим-лидери, специалисти по гарантиране на качеството, мениджъри на софтуерни фирми, търговски специалисти в такива компании, дизайнери.
Най-ценното от меките умения, което липсва сред българските софтуерни експерти, е способността човек да разбира какво иска отсрещната страна в процеса на комуникация, обясни Мартин Кулов от Асоциацията на софтуерните инженери, организатор на конференцията. Това касае всяка равнина на общуване: разговора между програмиста и търговеца – които много често се карат помежду си, кореспонденцията между потребител, който иска добавянето на дадена функционалност, и софтуерния инженер, отговорен за това, или пък работната среща на група програмисти и дизайнери, създаващи нов сайт.
„Всички имат една цел, но никой не разбира работата на другия”, казва Кулов. „При техничарите контрастът е особено голям, защото работата със софтуерни системи е много специфична, а повечето хора бягат от това – чуят ли за софтуер, те вдигат рамене и бягат”. На свой ред софтуерните специалисти не искат да имат никакъв досег с неща като продажби и маркетинг – считат го за обидно.
Какво разбират QA специалистите и какво разбират разработчиците, когато разговарят помежду си – това ще е една от темите на конференцията. Различията във възприятията между програмисти и дизайнери е друга от „конфликтните” области, която ще бъде изяснена. Мултикултурните различия в големи екипи с множество специалисти обещават да са едни от най-интересните акценти в програмата.
Наред с вътрешно-екипните взаимоотношения в софтуерните фирми внимание ще се обърне и на отношенията с клиентите.
„В днешно време хората, фокусирани само в една специалност, нямат особено бъдеще. Мина времето, когато човек можеше да бъде тесен специалист в една сфера”, казва Кулов.
„Всички виждаме, че пазарът е много динамичен, никой няма сигурност на работното си място – икономиките бързо се променят и динамиката е голяма. Една компания, която сега процъфтява, може да е напълно изчезнала след 3 години. Затова всеки софтуерен експерт трябва да мисли за подобряване на уменията си – не само с научаването на нови технологии, но и с обогатяването в съвсем други сфери”, посъветва Кулов.
Развитието на т. нар. меки умения ще изиграе критична роля за преобразяване на софтуерната ни индустрия, смятат в АСИ. Страната ни е известна като аутсорсинг дестинация. Никой обаче не мисли за надживяване на този етап и преминаване към една софтуерна индустрия, която създава иновативни продукти с висока добавена стойност, а не просто програмен код „на ишлеме”.
„У нас пишем код добре, работим на добра цена. Но нямаме развитие. Застиваме на този етап. Достигнали сме вече своя пик в това умение. А след пика, както знаем, следва спад”, разсъждава Кулов. Той припомни и плановете за „внос” на софтуерни специалисти от близки страни като Украйна – поради липсата на достатъчно софтуеристи у нас.
„Дойдат ли специалисти отвън, това радикално ще промени картината. Цените ще спаднат. Това ще подкопае баланса между цена и качество”, заяви специалистът. Това налага цялостна промяна в подхода към създаване и предлагане на софтуер, писан в България.
Покрай тия ‘меки умения’ много ‘меки китки’…
Здравейте,
моето мнение като младши програмист (junior) е че масово програмистите с които аз съм имал контакт (университ и на работа) са доста слаби в комуникацията.
Логична следваща стъпка ми се струва да има обучения по softskills. Техническото ниво вече е постигнато или поне адресирано с конкретни действия. Сега остава да ги научим как да бъдат хора… и да разбират света около себе си.
Ходих преди време на обученията на Телерик по softskills – беше адско полезно и забавно…
Какво искат – да се превърнеш в човекът-фирма. Твоя да е грижата да поемеш де-факто мениджмънта на проектите, клиентите да са доволни, да няма бизнес-риск. И между другото до пишеш код. Фирмата инвестира в един офис (ферма за добитък) и мързеливо си чака печалбата.
По-добре им тегли една майна и работи за печалба. Това е новият подход, ако фирмите не намерят техния.
всъщност практиката показва че релацията е обратна – колкото програмисти (каквото и да значи това) започнат да идват отвън толкова повече се вдигат заплатите – Сан Франциско,Германия и Великобритания в Европа, Сингапур Китай и Индия в Азия и дори Русия. Просто местата където отиват програмистите ‘изяждат’ проектите на останалите в съседство – и то най-вече големите проект – което води до още повече конкуренция.
Четирите големи фирми които дойдоха от Русия и Украйна (Luxoft,Epam,SoftVerse,Provectus) дойдоха и с не малко свои кадри тук – това доведе до скок в заплатите а не обратното.
Ако ‘вносът’ стане по-лесен най-вероятно ще започнат да идват хора най-много от Македония , Сърбия и Украйна- просто географска и езикова близост.Индийци , Китайци ,Виетнамци и Пакистанци напират към по-бели държави – ако дойдат и насам по-скоро ще са по-ниско квалифицирани което пак няма как да доведе до спад на заплатите на по-добрите кадри тук.
И да софт-скиловете са важни , от един момент нататък , нагоре по кариерата стават по-важни от техническите умения.
Тези меки умения не са за развитието на софтуерния бизнес, а за използване на персонала на много позиции, като така 5 човека ще вършат работата на 15. И сега в бг фирмите 5 човека вършат работа, която е вършена преди това от чужда фирма от 10. Сега искат освен програмист да си и тестер,и дизайнер, и връзка с клиента, и да търсиш нови клиенти.
Ако прекарат закон да се внасят програмисти(който няма да са главно от Украйна,а Индия и Пакистан), ще е поредното доказателство, че държавата мисли само за бизнеса, а не за хората. Защо не започнат нашите фирми да вкарват програмисти от Западна Европа? За там не им трябват допълнителни документи. Или защо западните държави не си отворят пазара за индийци и пакистанци? Хора има за всичко,но не забравяйте че пазара в Европа е отворен и особенно за програмист е лестно да ви тегли една и да емигрира. Хвалите се че давате най-високите заплати в страната, но всеки който е запознат знае истината!
В днешно време ако нямаш меки умения, гледат на теб като второ качество човек. За съжаление това е положението.
Абе, оставете човека да си свърши работата. Все някой трябва да е. Ако наистина толкова са нужни тези “меки умения” – назначете му секретарка.