Популярността на миниатюрните компютърни устройства с размери на флашка ще нараства бързо в следващите пет години, прогнозира ABI Research. Тези устройства се свързват към HDMI порта на телевизор или монитор и го превръщат в пълноценен компютър.
Според анализаторите, продажбите на компютри-флашки ще нарастват средно с 49% годишно, за да достигнат 5 милиона броя през 2021 г. Типични представители на тази категория продукти са Asus Chromebit, Intel Compute Stick и Lenovo Ideacentre Stick 300.
На пазара се предлагат миниатюрни компютри под управление на Windows, Chrome OS, Android или Linux. Първоначално подобни устройства работеха предимно с Android, например модела Dell Wyse Cloud Connect, който все още е в продажба на цена от 129 долара.
Миналата година Intel пусна няколко евтини модела Compute Stick с Wi-Fi и USB-портове. Asus, на свой ред, предложи за по-малко от 100 долара модела Chromebit на база Chrome OS. За работа с подобни устройства потребителят трябва да се снабди допълнително с клавиатура и мишка.
Компютърът във вид на флашка не винаги е евтин. Така например, Intel предлага и корпоративна версия на Compute Stick с процесори Core M3 или M5, каквито използват таблетите и хибридите. Цената на това устройство е около 400 долара.
това е нещо като raspberry pi, но единствено го превъзхожда от това че е по малко и влиза директно към порта на тв=то и няма нужда от кабел, но минуса е че неможе да се сменя ОС-а ( до колкото разбирам) а на разпберито може да му сменяте ОС-а когато ви е кеф, аз ли4но имам разпбери с распбиан ОС и медия център и якото е 4е може да си гледаш IPTV, и да сриймваш торенти директно от замундата и още няколко торента без да ги смъкваш…както и може да си записваш ТВ предавания…
Плащаш нещо имаш нищо.
Щом анализаторите казват, значи е полезно и ни трябва. Аз ша си купя няколко …да си ги менкам. Всъщност това е една тотално ненужна джаджа. Хората които са искали да имат компютър към телевизора вече са си спретнали някой HTPC или медиен плеър.
“Anonymous” ми да ти кажа на мен ми е напълно ясно, че не ми трябва 🙂
И все пак не ми става ясно за чий ми е подобно устройство?