Европол: „Анонимността не е основно право”

Криптирането от край до край в платформите за съобщения затруднява полицията да получи доказателства по време на разследвания, категорични са от Европол (снимка: CC0 Public Domain)

Големите технологични компании трябва да си сътрудничат с правоприлагащите органи по отношение на криптирането или „рискуват да изложат на риск европейската демокрация”, заяви шефът на Европол – Катрин Де Боле. Според нея, компаниите имат „социална отговорност” да предоставят на полицията достъп до криптирани съобщения, използвани от престъпниците, за да останат анонимни.

Де Боле планира да се срещне с представители на технологичните компании на Световния икономически форум в Давос. „Анонимността не е основно право”, каза ръководителят на правоприлагащата агенция на ЕС пред Файненшъл Таймс.

„Когато имаме заповед за обиск и сме пред къща, а вратата е заключена и знаете, че извършителят е вътре в къщата, обществеността няма да приеме, че не можете да влезете”, допълни тя.

Полицията трябва да може да дешифрира съобщенията на престъпниците, за да се бори с престъпността. „Без това не можете да осигурите демокрация”, убедена е Де Боле.

Отдавна съществува напрежение между технологичните компании и правоприлагащите органи относно използването на криптиране от край до край в платформите за съобщения, което затруднява полицията да получи доказателства по време на разследвания.

През април миналата година началниците на европейската полиция призоваха правителствата и бизнеса да предприемат спешни действия, за да гарантират, че криптирането не пречи на разследванията на престъпления.

Технологичните компании последователно се противопоставят на подобни правни изисквания от правоприлагащите органи, като твърдят, че това би застрашило поверителността и сигурността на техните потребители.

Опитите на компаниите да си сътрудничат с правоприлагащите органи по отношение на криптирането се сблъскаха с остра съпротива от страна на защитниците на поверителността. Някои държави-членки на ЕС, включително Германия, също изразиха скептицизъм относно предоставянето на по-голям достъп на правоприлагащите органи до лична комуникация.

Де Боле, 54-годишна белгийка, която пое Европол през 2018 г., би искала да разшири използването на изкуствен интелект в разследванията на Агенцията и да разгледа „хибридните заплахи”.

Европол използва огромния си набор от данни, за да помогне на държавите в борбата с тежката и организирана престъпност в области като тероризъм, трафик на наркотици и измами. През последните шест години Агенцията е удвоила своя персонал до около 1700 души.

Миналата година Европол, заедно с ФБР и Министерството на правосъдието на САЩ, спряха дейността на рансъмуер бандата LockBit. Агенцията също изигра основна роля в борбата срещу трафика на наркотици в Европа, като помогна за дешифрирането на съобщения в платформите EncroChat и Sky ECC, използвани от престъпниците.

Достъпът до тези съобщения доведе до множество криминални дела и хиляди арести. Миналата година повече от 100 души бяха осъдени в най-големия наказателен процес в историята на Белгия въз основа на доказателства, получени от дешифрирането на Sky ECC.

Очаква се в близко бъдеще да бъдат разгледани още няколко дела, свързани с декриптирането на съобщения. През март Европол планира да публикува своя анализ на престъпността през последните четири години.

Коментари по темата: „Европол: „Анонимността не е основно право””

добавете коментар...

  1. ъъъхъ

    Пък, аз си мислех, че личната кореспонденция е неприкосновена …

    Но, Европол явно са поредните *, които не си вършат работата и се оправдават с криптографията.

    Много интересно, как физически престъпления могат да бъдат хванати само във виртуалния свят.

    Дали?

Коментар