Мобилизиране на повече жени в професионални и управленски роли чрез модерно образование, достъп до технологии и създаване на възможности за предприемачество и креативност са необходими за ефективното решаване на проблемите, свързани с неравнопоставеността на жените в Европа. Тази позиция представи председателят на „Българския център на жените в технологиите” Саша Безуханова в рамките на конференцията „Кризата и жените” в Европейския парламент в Брюксел.
По последни данни на Евростат, икономическата криза се отразява по-неблагоприятно на жените, отколкото на мъжете. Разликата в заплащането на мъжете и жените в Европа е 16,2%, а в България – 13%. Заетите на непълно работно време са предимно жени – 31,8%, докато мъжете са едва 8,1%.
Жените, особено самотните майки и тези в напреднала възраст, са изложени на по-висок риск от живот под прага на бедността и са по-силно засегнати от съкращаването на работни места в държавния сектор, сочи европейската статистика.
„Формулирането и следването на единна Европейска програма за икономически растеж, базиран на икономика на знанието, са солидната платформа за ефективно и трайно решаване на проблемите, свързани с неравнопоставеността на жените в Европа. Такъв подход ще осигури растеж и просперитет за всички и ще насочи ресурс към социалните проблеми, свързани с равнопоставеността на половете, които констатираме днес”, заяви Безуханова.
Сред другите конкретни предложения, направени в рамките на форума, бяха: разработване на национални политики за осигуряване на равнопоставеност на двата пола; оценка за непосредствения и средносрочен ефект на икономическата криза върху жените; облекчен достъп на страните от ЕС до Европейския социален фонд; адаптиране на Европейските структурни фондове към програми за равнопоставеност на половете; заличаване на разликата в заплащането; и създаване на предпоставки за балансиране на личния живот и кариерата за жените.