Нови видове бизнес превземат Международния технически панаир в Пловдив, стана ясно на откриването на 72-то издание на най-старото търговско изложение у нас, което е и сред най-авторитетните в Югоизточна Европа.
„Панаирът се превръща в демонстрационен център за високи технологии и нови видове бизнес. Инициативата на Международен панаир Пловдив да се фокусира върху тях е похвална, навременна и ще има успех. Така той се адаптира към световните тенденции в икономиката”, заяви Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара.
Според него, голям потенциал за развитие имат именно високо-технологичните сектори в българската промишленост – информатика, роботика, машиностроене, които вече връщат позициите си на международните пазари.
Бизнесът от епохата на Четвъртата индустриална революция иска нови възможности за изява и ние му ги предоставяме с нашите нови инициативи, каза д-р Иван Соколов, председател на Съвета на директорите на Международен панаир Пловдив. За първи път се организират изложба за роботи и роботизирани системи „Робохайтех”, Смарт палата за хай тех разработки, нови модели за бизнес и финансов инженеринг, Стартъп зона за млади изобретатели, секция за агротехника, Тунинг зона и Караван салон.
„Това разширява браншовия обхват на Есенния панаир и преформатира неговия облик. Тук се проявяват тенденциите в близо сто сектора на индустрията и е концентрирана огромна банка от идеи и иновативни решения”, допълни Соколов.
Деловият форум се провежда от 26 септември до 1 октомври с участието на над 600 компании от 33 държави, а страна партньор е Чехия. В него се включват 117 нови изложители, а други 37 се завръщат след кратко прекъсване. „Очаквам най-много сделки в строителния бранш, в машиностроенето и при автомобилите”, прогнозира д-р Иван Соколов.
В единадесет специализирани изложби се демонстрират иновации от областта на машиностроенето, строителството, електрониката, електротехниката, роботиката, енергетиката, екологията, управлението на водите, информационните технологии, химическата и минната промишленост, транспорта и автосервизното оборудване, автомобилостроенето.
Експозициите, разположени в седем палати и откритите площи край тях, може да бъдат разгледани всеки ден от 9 до 18 часа, а на 1 октомври – до 14 часа. Билетът струва 5 лева, като за ученици, пенсионери и инвалиди има преференциална цена от 2 лева.