Властите на Саудитска Арабия разкриха план за чудовищен архитектурен проект, наречен „Линията“. Става въпрос за небостъргач с дължина 170 километра, който ще служи като дом на приблизително 9 милиона души. С две думи – мегаполис насред пустинята.
Като оставим настрана всички опасения относно осъществимостта на идеята, „Линията“ е част от по-големия проект Neom и ще бъде разположен в северозападна Саудитска Арабия, близо до Червено море. Няма информация кой е отговорен за дизайна, но Dezeen посочва студио Morphosis, което е известно с амбициозни и привличащи вниманието проекти.
Сградата ще достигне обща височина от 500 метра, което е почти колкото най-високия небостъргач в САЩ, и ще бъде широка само 200 метра. Ще има огледално покритие – странен избор на фона на пустинята и горещото слънце, но идеята е, че по този начин гигантът евентуално ще се слее, визуално, със заобикалящата го среда (макар че може би това е загубена кауза).
Междувременно огромното му вътрешно оформление ще включва паркове, училища и много, много домове, един връз друг. „Линията в крайна сметка ще побере 9 милиона жители и ще бъде построена върху 34 квадратни километра. Това е нечувано в сравнение с други градове с подобен капацитет“, се казва в прессъобщение.
„Това от своя страна ще намали отпечатъка върху инфраструктурата и ще създаде невиждана досега ефективност в градските функции. Неговият идеален климат през цялата година ще гарантира, че жителите могат да се наслаждават на заобикалящата природа, когато се разхождат“, гласи още официалният анонс.
И още: „Линията предлага нов подход към градския дизайн: идеята за наслояване на градските функции вертикално, като същевременно се дава възможност на хората да се движат безпроблемно в три измерения (нагоре, надолу или напречно), за да имат достъп до тях”.
Тази концепция е наричана „урбанизъм с нулева гравитация“. За разлика от обикновените високи сгради, тя наслоява обществени паркове и пешеходни зони, училища, домове и места за работа, така че „човек да може да се движи без усилие, за да достигне всички ежедневно необходими съоръжения в рамките на пет минути“.
В технологично отношение подобен мега-проект също ще е чудовищно предизвикателство. И сега е добре известно, че без наличните технологии за поддръжка съвременните небостъргачи биха се разпаднали за няколко месеца. Гигантската сграда ще трябва да разчита на колосално системи за климатизация, добив и филтрация на вода, безотказни асансьори и др.
Авторите казват, че небостъргачът ще се захранва от 100% възобновяема енергия. Бихме предположили, че това означава слънчеви панели, като се има предвид изобилието от слънчева светлина в района, въпреки че източникът на възобновяема енергия всъщност не е уточнен на този етап.
„Линията“ беше представена от Н. Пр. Престолонаследника принц Мохамед бин Салман и не е обявена дата на старт на строителството или очаквана дата на завършване. Това означава, че финансиране лесно ще се намери – въпросът е в жизнеспособността на подобен проект.
Наистина, предвид размера на сложността на начинанието, би било повече от честно да сме малко скептични относно неговото реализиране.
Това са глупостите на арабите.
“много домове, един връз друг”
Вярно е била тегава сутрин без кафе.
Звучи ми като дълъг затвор.
небостъргач е, само дето е по-дълъг
щом е високо 500 метра над земята, е небостъргач
Ненормалници, “Линията” е концепция за 170-километров град, не небостъргач. То бива сутрин без кафето, бива, ама…