Ректорите на Технически университет – София и Националния технически университет в Атина – NTUA подписаха Меморандум за сътрудничество по време на Международното солунско изложение. Очаква се партньорството да допринесе за по-добро взаимодействие и бъдеща работа между учените-инженери от двата най-големи технически университета в региона.
„Бъдещето е сега, няма нужда да губим повече време, трябва бързо да обменим научни разработки, общи програми за развитие. Бизнесът ни чака с готови предложения. Времето е динамично и ако не се обединим в знанията, то ще загубим студенти, разработки и най-важното – дългосрочно и ползотворно сътрудничество“, коментира проф. дн инж. Иван Кралов, ректор на ТУ-София.
“Предстои много динамична работа, че все повече се задълбочават връзките и взаимоотношенията с Техническия университет – София и ставаме все по-близки приятели и партньори”, сподели от своя страна проф. Андреас Будувис, ректор на NTUA.
Преподаватели от Атинската политехника направиха пред българската група от специалисти демонстрация на различни свои разработки и продукти. Най-силно впечатление направи електронната проходилка за хора в неравностойно положение или за тези, които се възстановяват от тежки травми. Другата демонстрация бе Джи Пи Ес система за проследяване на превозни средства и на хора, особено на такива с тежки физически увреждания.
Гръцките изследователи се ползват с финансовата подкрепа на спонсори и работят съвместно с Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието, Министерството на транспорта, Министерството на вътрешните работи и талантливи ученици от средните училища в Гърция. „Има различни нива на взаимодействие, както с правителството, бизнеса, така и с всеки надарен ученик“, допълни професор Будувис.
Подписването на меморандум за сътрудничество с Атинската политехника, най-големия технически университет в Гърция, е естествено продължение на дългогодишните връзки на ТУ-София с гръцките изследователи. Ръководствата на двата университета обсъдиха бъдещите стъпки за съвместна работа в областите на информационните технологии, киберсигурността, изкуствения интелект, телекомуникациите, автономните транспортни средства, енергетиката и други направления от взаимен интерес.