2025: Пет ключови цели за българските мениджъри

Ясното поставяне на цели може да увеличи производителността, сочат проучвания
(снимка: CC0 Public Domain)

Хибридната работа, глобалната конкуренция и геополитическата несигурност променят облика на бизнеса в България. Ето защо лидерите трябва да определят ясни приоритети за 2025 г. Според проучвания, ясното поставяне на цели може да увеличи производителността с 39% , а при силна подкрепа от страна на ръководството – с 57%.

„Ясните и приложими решения могат да помогнат на мениджърите да се ориентират в несигурността, да насърчават устойчивостта и да оказват значимо въздействие върху своите организации и общности”, казва Бодо Б. Шлегелмилх, декан на образователната институция WU Executive Academy.

Той обобщава най-важните действия за личностно израстване и развитие на екипа в настоящата бизнес среда в пет критични лидерски цели за следващата година, като предлага на висшия мениджмънт приложими стратегии за навигиране на трансформациите на работното място и постигане на устойчив растеж.

1. Мислете като предприемач

В днешния бързо променящ се свят творческото мислене е от ключово значение. Лидерите трябва да подхождат към предизвикателствата с любопитство, да поставят под въпрос нормите и да търсят новаторски, ефективни решения. От ключово значение е да се съсредоточат върху същността на проблемите, да търсят начини за добавяне на стойност и да останат гъвкави, като усвояват нови умения и следят тенденциите. Сътрудничеството подхранва иновациите – брейнстормингът, споделянето на идеи и конструктивната обратна връзка изграждат доверие, устойчивост и творчески пробиви.

2. Станете междуфункционален лидер

Успешните лидери на бъдещето ще преодоляват силовите структури и ще изграждат здрави взаимоотношения. Те трябва да определят петте си най-важни заинтересовани страни и да приоритизират тези със стратегическо значение. Ефективното лидерство изисква балансирано управление на екипа с междуфункционално сътрудничество, като се избягва прекомерното разширяване. Като разбират целите, предизвикателствата и мотивацията на другите, лидерите могат да насърчават доверието и да създават взаимноизгодни решения, които водят до колективен успех.

„Лидерството е свързано с даването на пример – като се започне от самоусъвършенстването и се стигне до предоставянето на възможности на екипите”, казва Бодо Б. Шлегелмилх, декан на WU Executive Academy (снимка: Georg Wilke / предоставена от WU Executive Academy)

3. Подкрепете екипа

В несигурни времена силните лидери трябва да помагат на екипите да се фокусират върху възможностите, а не върху рисковете. Като оформят предизвикателствата като шансове за иновации и растеж, те насърчават устойчивостта и оптимизма. Споделянето на лични истории за преодоляване на неуспехите изгражда доверие и убеждава екипите, че трудностите са временни. Насърчаването на предприемаческото мислене и търсенето на нови решения вдъхновява сътрудничеството и споделената вяра в съвместното преодоляване на предизвикателствата.

4. Овладейте предизвикателствата на хибридната работа

Хибридната работа е тук, за да остане, и мениджърите трябва да се справят с нейните предизвикателства. Първо, графиците трябва да се координират чрез определяне на общи работни дни, за да се насърчи сътрудничеството. Второ, следва да се укрепи културата, като офисът се превърне в „интелигентно пространство” с фокусирани работни и творчески зони. Лидерите трябва да приоритизират дистанционното ръководство чрез изграждане на доверие, поддържане на комуникация и редовни проверки, за да се осигури структура и сигурност без микромениджмънт.

5. Наемайте стратегически

В неспокойни времена лидерите трябва да дадат приоритет на наемането на кандидати с предприемаческо мислене, отворено съзнание и практическа насоченост. Кадрите, които търсят, трябва да управляват проекти самостоятелно, да мислят творчески под напрежение и да се адаптират към промените. Лидерите трябва да избират хора, които активно се стремят да се учат, показват желание за развитие и излизат извън рамките на своята роля, за да подкрепят екипа и да стимулират колективния успех. Тези качества изграждат устойчив и проактивен екип.

С постигането на тези цели през 2025 г. лидерите могат да създадат адаптивни, иновативни организации, готови да процъфтяват в конкурентния глобален пейзаж, да се справят с предизвикателствата и да се възползват от възможностите. Тези приложими стратегии дават възможност на българските мениджъри да ръководят целенасочено, да вдъхновяват екипите си и да постигат устойчив успех през следващата година.

Коментар