Първите „умни” електрически крушки вече са на българския пазар. Те се управляват от разстояние чрез мобилен телефон или с дистанционно устройство, съобщи Realux – компанията, която доставя продукта.
Крушките са светодиодни (LED) и спестяват до 90% от консумираната електроенергия, в сравнение с обикновената крушка с нажежаема жичка.
Предлагат се два варианта на смарт крушката: в комплект с дистанционно, което управлява лампата от разстояние, и в комплект с интернет модем, който позволява на мобилните устройства (телефони, таблети) да контролират осветлението. При втория вариант се сваля безплатно приложение от сайта на доставчика.
За разлика от обикновените LED крушки, които светят или с топла, или със студена светлина, новият смарт модел променя цветната си температура. Така потребителят сам решава в кой момент какъв тип осветление да използва.
Може да се регулира и силата на светлинния поток (т.нар. димиране)- по-„приглушената” светлина спестява допълнително от разхода за електроенергия.
„Умните” крушки се предлагат с мощност от 6 и 9 вата, с две 2 години гаранция. Цената на 6-ватова смарт LED крушка е 28 лв. Едно дистанционно устройство управлява до 4 различни осветителни кръга и е на цена от 15 лв.
LED лампите имат гарантиран живот от 30 000 часа, което е близо 30 пъти повече от обикновената крушка и 3 пъти повече от луминесцентните лампи, посочиха от доставчика Realux.
Ефективността на LED крушките също е по-голяма с около 10 пъти – могат да осветят цяла къща с енергията, която иначе е необходима за една стая.
Инвестицията в този тип осветление се възвръща в рамките на 1-2 години, твърди Realux.
С един такъв преходник, всяка крушка може да стане умна ако не държите да променяте цветовете й “https://smartarena.bg/produkt/smart-fasunga-prehodnik/”
Не съм особено впечатлен, но нека хората да опитват да пускат нови продукти.
Важното е да има развитие. Най-важната оценка е съотношението ват към лумен и деградацията в яркостта при нарастване броя часове на работа.
Лумените са 850 за 9 вата и 560 за 6 вата.
Подрбните технически описания ги дават ето тук.
“http://realux.bg/index.php?route=information/information&information_id=7”
Я да видим аджеба колко лумена има за тези 6 или 9 вата, за да преценим реално дали не е много подобна като обикновените енергоспестяващи … а пък ни се продава като такава, която “пести до 90%” при това за 28лв.
ако цената е 5 (пет) лева крушката се изплаща за около 1000 часа работа. за 28 лева кога ще се изплати? 6000 часа. И ще изкара 30 000 часа ама друг път. Някаква характеристика да ми дадете как пада светлинния поток след около 2000 две хиляди часа? Или не смеете. А да ми дадете спектралната характеристика, да видим от къде се взима икономията? Или и това не е за обикновения потребител.
Тия от крушко-индустрията трябва да помислят как да намалят цената на крушките, а не ватовете!