Компанията „Байкал електроникс” подготвя за серийно производство към средата на 2018 г. първия руски принтер. Това ще бъде многофункционално устройство (принтер, скенер, копир) Катюша, което стъпва на руски процесор Байкал-Т1.
Струйният черно-бял мултифункционал (МФУ) има модулен дизайн, а в разработката са инвестирани десетки милиони рубли, съобщи CNews.ru, позовавайки се на източници от проектантската компания „Сервизни системи”. В момента фирмата чака одобрение на 100-милионен заем за изследвания и разработки от специализиран държавен фонд, както и 300 млн. рубли от венчърен фонд.
Според нейни представители, зависимостта на Русия от импорта на технологии за печат е 99%, като всяка година в страната се внасят около 400 хиляди офисни МФУ. На Катюша се възлагат надежди да заеме около 15% от пазара с продажби на 65 хиляди машини годишно.
Първите модели Катюша ще печатат със скорост минимум 50 стр./мин. в професионален режим и поне 75 стр./мин. в офис режим. Разделителната способност ще бъде не по-малка от 600х600 dpi.
Мултифункционалното устройство ще има цветен дисплей с диагонал 14,5 см и резолюция Full HD 1920×1080 пиксела. В него ще се поставят две черни касети, с възможност за гореща замяна на едната по време на печат.
Катюша ще може да работи с различни формати хартия до размер A4, с най-популярните файлови формати и под управление на операционни системи Windows, OS X и Linux. Цената на принтера към момента не е известна.
Ключов потребител на Катюша ще бъде държавният сектор, в частност ведомствата, които оказват масови услуги на населението и поддържат архиви с документи. Следващи по важност клиенти са финансовият сектор, медицинските и застрахователните услуги. Не са изключени доставки на Катюша и в чужбина.
do фофуен:
Толкова си смешен в жалките си опити да защитиш нещо което го няма, че чак ми е жал за теб.
Говориш за високи технологии в електрониката като журналист без да знаеш изобщо какво означава това. Към днешна дата това означава ниво 10 nm при производството на чипове и нищо друго. Обърни внимание ПРОИЗВОСТВО. Само 3 фирми в света имат този процес : Intel , Samsung и TSMC ( известна още като производствената база на AMD). Това е. Повече няма в реалния свят.
От тук се вижда колко си наясно :-).
Останалите ти твърдения са още по-некомпетентни и смешни и не заслужават да си губя времето.
Дали съм бил “пътувал” – да и то на много места. Например в Зеленоград ( меката на руската микроелектроника и то когато беше в апогея си ), бившия институт на Курчатов ( превърнат в база за технологичното оборудване за микроелектрониката ) и т. н. Какво ми е мнението ли – жалка работа. Пътувал съм и то по работа на доста други места, така че мога да направя сравнението. Освен това ми е и професия.
Дали съм момченце – е може да се каже, на 60 години съм :-).
Но все пак не се отчайвай – ставаш за политпроп – все ще се намери някоя рубла и за теб. 🙂
Ако не бях сигурен, че си вярвате, можеше и да ми е смешно. Работя в северна америка във високотехологичн фирма. Подписъл съм декларация за неразпространение на фирмена информация касаеща доставчици, служители, технологии, документи, файлове и още каквото се сетите. Казах ви, света отдавна не е това, което си мислите, че е. Имало технологично ембарго над Русия? Само фофу и двойния го вярват това. Има си пълен и неограничен от нищо треансфер на технологии ОТ и за Русия. За азиатския пазар заводите са в Русия и източна европа. За запада са в Германия, САЩ, Канада, Франция, Англия и където се сетите. Фофу, коментара за 200 – та държави ме впечатли – можеш да търсиш в интернет! Очарован съм ;)))
Смешен съм, нали? ;)))
Елементната база на цял свят е една и съща. Всеки е акционер навсякъде(който изобщо има пари да инвестира де). Явно сте млади момчета дето още не са обикаляли по света и не сте поработвали тук там. И явно нямате контакти още.
фофуен съвсем изпуши бушоните. ” и още 1000000 държави” ….. Държавите по света са 200. Освен ако руската технология не е толкова велика, че да са почнали търговия с извънземни/
До фофуен :
Смешко.
Празни мисли на един празен човек.
Пак казвам – Дай линк, изделие, пазарен дял, официална независима статистика. Иначе на такива общи приказки съм се наслушал.
В каква област е тази ” руска високотехнологична електроника ” :-). Каква елементна база ползва. Къде е произведена. И т. н. Иначе специалисти по ” руска високотехнологична електроника ” има предостатъчно и в софийските пенсионерски клубове :-).
Много ми е смешно някой като каже ” Следя ги от 1980г. Досега нищо в областта на електрониката.”
Какво следиш? Къде следиш? По заводите и фабриките ли ходиш? Идея нямаш за какво говориш, ама бълваш празнодумие ;))
Казвам ти го като човек, който се занимава с разработка – производство – сервиз на руска високотехнологична електроника в северна и южна америка. А няма да споменавам, че има офиси в цял свят… Търговски офиси имам впред вид. Основните разработки са си в Москва ;)))
Освен мен, познат работи във завод на руски евренин, произвеждащ комуникационно оборудване за НАТО. Имат заводи в Германия, Литва, Латвия Естония, Китай, Казахстан, Канада САЩ и още 1000000 държави. Русия не я споменавам, че ще се наакат русофобите. Света не е това, което си мислите, че е.
Руснаците, нищо няма да направят. Следя ги от 1980г. Досега нищо в областта на електрониката. Ако някой си е купил нещо руско – я принтер, я таблет или лаптоп – да сподели. Ще е интересно :-).
фофуен не съм споменавал никакви Изоти. Ако толкова ти харесват и мислиш, че са добри, ставай им един продажбен агент и започвай да ги продаваш.
Огнян Пеев и аз това отдавна казвам. Ама червените бабета правят банкети на всяко ЩЕ. Един процесор вече 5-та година го кандилкат със ЩЕ. Най-якото беше, че бяха уж намерили някакви огромни диамантени залежи и ЩЯХА да заливат и сринат пазара на диаманти. Това преди 5-6 години. Какво да кажа повече
Да не гърми като “Катюша”?!
Пък и до 2018г. има много време. До тогава ще изядат парите и може нищо да не произведат. Забележете, че в руския печат се пише все в бъдеще време. Ще направим еди каква си ракета, ще произведем еди какво си и тн.
Фофу – най отявления български проектант на български принтери и копири! Разликата между изотските принтери и тея с тъчскриин дето и копират и при това не е матричен или иглен е лееко големка ;)))
Нещо като астронафт на луната и космонафт в МКС ;)))
Отделен е въпроса, че ИЗОТ никога не са плщали патенти ;)))
Много си е добре BGFreaks. Да преоткриваш топлата вода не е най-умното нещо което може да се направи. Добре е да произвеждаш, но неща които няма да на пазара или по някаква не-пазарна причина са много скъпи.
Да се състезаваш с индустрии с толкова години опит, масово производство и свели цените до такъв минимум, който не можеш да достигнеш е напън тип “на гол гъз чифте пищови”.
“На Катюша се възлагат надежди да заеме около 15% от пазара … “. Т.е. ако това въобще някога стане, най-вероятно държавният сектор ще си поръча и с държавни пари ще се дотират по-високите цени на родното им производство.
Малко като нашият Правец дето някой се е напънал да пуска. А вероятно дори и етикета с името едва ли ще е произведен в България.
bgfreaks, много си зле 😀
Направи ли си труда да видиш, че инвестицията е в рубли, т.е. инвестицията е $6.2 милиона?
Всъщност, за разработка на собствен принтер инвестицията е смешна.
аз ще изчакам да излезе принтер Калашников и тогава ще си го купя.. 🙂
Хубаво нека да публикуват статия тук в този сайт и за Българския принтер ИЗОТ 0230-М1
Хей BGFreaks – не се прави на ударен, че разбираш как стоят нещата с бизнеса и икономиката. Която и да е държава, която не произвежда абсолютно нищо собствено като продукт е обречена. За да се развива добре и оцелее една държава трябва да има собствено производство, да развива технологии и т.н. тоест да НЕ бъде селска провиция, африканска республика или просто територия с прости и примитивни туземци.
За хората точно това е доброто в бизнеса да има много провече конкуренти, производители на продукти и услуги. Това е само частен случай и пример за принтера, който между другото скоро няма да изчезне както и печатната индустрия.
Омръзнало ми е да печатам и нося хартия, но е необходимост и ще ни се налага да го правим поне в близките 100 години. Освен това идва бъдещето на 3D печата и 3D принтерите.
Usera, ами учете се.
Като начало научете че принтери вече произвеждаме 32 години – 1984-а (ИЗОТ 0230-М1).
Похвално! Супер новина! Нека да има повече такива! 🙂
Трябва и ние да се учим да пуснем и български принтер балкан, да създаваме и собствени продукти, а не всичко вносно и чуждо. 🙂
400 милиона за да “изобретиш” технология на половин век, която вече постепенно отпада от употреба… значи това ще е вече най-накрая нещо действитлено руско.
Жригия месец може би един милиард за избретяване на колелото и още толкова за топлата вода.