Facebook публикува заявките от спецслужбите на САЩ за достъп до акаунти на потребители на социалната мрежа. Главният юрист на компанията Тед Улиът съобщи, че няколко пъти Facebook е отхвърляла подобни искания и че винаги е отстоявала тайната на личните данни на потребителите.
През последната половин година компанията е получила от 9 до 10 хиляди заявки от властите за достъп до данни на 18-19 хиляди потребители на социалната мрежа.
Исканията са били свързани с разследване на убийства, търсене на изчезнали деца и избягали престъпници. Част от заявките на спецслужбите са били обосновани и с опасността от терористични актове.
Към момента Facebook има 1,1 милиарда регистрирани членове. От компанията не разкриват за колко потребители е предоставена информация, но се предполага, че броят им е малък. Тед Улиът подчертава, че Facebook действа в съответствие със законодателството.
Големите интернет компании бяха замесени в грандиозен скандал, който се разрази след като бившият служител на ЦРУ Едуард Сноудън даде на медиите информация за масово следене на интернет потребители от страна на властите.
В рамките на секретната програма PRISM спецслужбите на САЩ са получавали достъп до сървърите на Facebook, Google, Yahoo и други интернет компании, за да следят огромен брой потребители на интернет.