Българска банка за развитие улеснява достъпа до кредити на микропредприятията. Само 10% собствено участие по проекти за новостартиращи предприятия изисква ББР за отпускането на инвестиционно кредитиране, съобщиха от финансовата институция.
„Така банката се нарежда сред институциите с най-благоприятни условия за микропредприятията и хората с иновативни идеи, които искат да ги превърнат в работещ бизнес. Те могат да разчитат на фиксирана лихва от 6% годишно по инвестиционните заеми и едногодишен гратисен период”, заяви Димо Спасов, главен изпълнителен директор на ББР.
Той се срещна днес с бизнес общността от областите Търговище и Разград. В двете срещи участваше и министърът на финансите Петър Чобанов, който изтъкна новите приоритети на банката. Такива са финансирането на експортноориентираните фирми, малките и средни предприятия, сектори, които търговските банки избягват да кредитират заради високия риск, който виждат в тях.
Друга област, в която банката ще насочва приоритетно усилията си, са големите структуроопределящи предприятия, за които също ще трябва да се подготвят адекватни финансови решения.
Освен с директните си кредитни продукти, ББР работи и за общото понижаване на лихвените равнища в България чрез схемите за индиректно финансиране и продуктите на Националния гаранционен фонд. ББР предоставя на търговски банки партньори ресурс в размер на 100 млн. лв. при годишна лихва 3,5% с условие те да го преотдадат на земеделски производители при максимална цена за крайните кредитополучатели 5,75% годишно.
Националният гаранционен фонд пък помага за понижаване на лихвите, като споделя риска с банките кредитори чрез издаване на гаранции и по този начин допълва обезпеченията, предоставяни на фирмите. По различните си гаранционни продукти, НГФ до момента е гарантирал заеми на стойност, надвишаваща половин милиард лева, а наскоро подписа договори с още 11 банки, по които ще поеме част от риска по новоотпуснати заеми, които могат да стигнат общо 360 млн. лева.