Дистанционната работа разкри границите на остарели технологии

Все повече служители смятат, че „старите технологии“ затрудняват вършенето на повече работа
(снимка: CC0 Public Domain)

Политиките за дистанционна работа, които бяха наложени заради пандемията, се отразиха прекрасно на работещите от поколението X, но т. нар. хилядолетници страдат от този метод. Това разкри годишният доклад за състоянието на работата за 2021 г. на Adobe Workfront. В него се описва „как COVID-19 е променил дигиталната работа“, какви са различията между поколенията служители, какво е значението на различни технологии в ежедневните работни процеси и др.

Доклaдът стъпва на две проучвания – едното проведено през февруари и март миналата година, а второто – осем месеца по-късно, през ноември и декември. Във всяко са участвали по 1000 респондента, които „са работили на компютър и са си сътрудничили с други хора“ и са били наети от компания с минимум 500 служители, уточнява в анализ на доклада Tech Republic.

В ерата на телекомуникациите отдалечените екипи са използвали богат набор от технологии, за да могат да работят съвместно. Броят на респондентите, които казват, че технологиите са „много важни“ за сътрудничеството, се е увеличил с 10 точки, а броят на респондентите, които казват, че технологията е също толкова важна за „вършене на най-добрата работа“, се е увеличили с девет точки, според доклада.

Авторите обясняват, че „отдалечената работа разкрива границите на остарелите технологии“. Това ще рече, че броят на респондентите, които смятат, че „старите технологии“ затрудняват вършенето на повече работа, се е увеличил с пет точки.

Преди началото на пандемията около една четвърт от работниците са казвали, че са напуснали длъжността си, „тъй като технологиите на работното място затрудняват работата“, се посочва в доклада. През следващите месеци обаче броят на хората, които са напуснали работа поради това, че технологиите възпрепятстват тяхната „способност да вършат работа качествено“, е скочил до 32%. Близо половината от анкетираните казват, че вероятно биха напуснали сегашната си позиция, „ако са недоволни или разочаровани от технологията“, използвана в ежедневната им работа.

Част от анализа се спира на това как различните поколения боравят с технологиите. В сравнение с времето „преди Covid-19“, броят на хората, които казват, че биха напуснали позицията си заради „лоши технологии“, е скочил с 13 точки при поколението X и със 7 точки за хилядолетниците.

„Впечатлението ни е, че хилядолетниците са технически по-прагматични от поколението X, така че не бива да очакваме поколението X да има такава висцерална реакция към лошите технологии,“ казва Алекс Шутман, вицепрезидент и генерален мениджър в Workfront, компания на Adobe.

Броят на респондентите, споделили, че биха отказали позиция поради остарели технологии, се е увеличил с 12 точки. Дигитално работещите, които са заявили, че биха кандидатствали за позиция, „защото са чули, че служителите на дадена компания използват страхотни технологии“, са се увеличили със седем точки, според доклада.

„Вярвам, че всички ще се върнем към физическите преживявания. Не мисля, че всички просто ще станем напълно виртуални. Физическите преживявания ще имат значение, но трябва да отделим време да помислим и за технологичните преживявания наред с физическите,“ казва Шутман.

Като цяло всички респонденти смятат, че всекидневният им принос в работата оказва „още по-голямо влияние върху успеха на компанията, отколкото преди пандемията“. Все пак хората от поколение X вярват, че „техният принос е много по-ценен“: скок с осем точки в сравнение с хилядолетниците, сочи докладът.

Работещите дистанционно се чувстват по-удобно на фона на „разнообразието от основни работни елементи“, но хората от поколение X „изглежда процъфтяват“, според доклада. Например, броят на хилядолетниците, които са казали, че се чувстват комфортно при общуването чрез дигиталните средства, се е увеличил с една точка, докато при поколението X е налице увеличение с осем точки.

„Склонни сме да предполагаме, че тъй като по-младите работещи хора са израснали с дигиталните технологии, те се чувстват много удобно с технологизираното работно място и не се нуждаят от допълнителна подкрепа“, казва Лора Бътлър, старши вицепрезидент по хората и културата в Adobe Workfront. „Но по-младите работници не са имали възможност да изградят колективна устойчивост при дадени тежки условия, те все още развиват своите професионални мрежи и не са натрупали достатъчно години, поглъщайки всички различни нюанси на корпоративната култура“.

Докладът завършва с поредица изводи за бизнес-лидерите и сред тях ключова е темата за третирането на „технологиите като критичен проблем на работната сила“.

„Технологията не може да бъде отделена от хората, които я използват. При вземането на решения за технологиите лидерите трябва да поставят в центъра на своето внимание как и дали технологиите дават на хората власт и сила да вършат полезна работа – или ограничават работната сила. Инвестирането в нови технологии е важно, но инвестирането в правилните технологиите е още по-важно“, се казва в доклада.

Коментари по темата: „Дистанционната работа разкри границите на остарели технологии”

добавете коментар...

  1. Хмз

    2.5.0 все още го има, но следващия пач ще го премахне.
    Иначе и аз го ползвам с кеф, но се наложи да се върна към виртуалка с Линукс, за момента..

  2. фофуфен

    Дебиан сървър + nDPI + Snort(nfqueue за многопоточна мултипроцесорна обработка на трафика) + нфтейбълс + още няколко добавки за статистика и безжична мрежа + Радиус сървър + 6 лан инйтерфейса на 2 писиай мрежови карти на Кор и 7 4790 + 16 ГБ рам. Използва между 15 – 28 вата. При максималното възможно натоварване на мрежата черпи 26% от процесора а латенсито на кънтър страйка се повишава само с 7 – 10 милисекунди. Мрежовата конфигурация позволява да го превърнеш във суич, хъб, рутер, снифър, 1 – 2 – 3 ван интерфейса и каквото е нужно още.

  3. Фофу

    millennials или Gen Y не е точно хилядолетници, а се имат в предвид тези които са достигнали пълнолнолетие в края на миналото хилядолетие (2000) или тези които сега с основният поток от работещи.

    Журналистите са си създали и харесали термина и сега си вярват.

  4. Anonymous

    Поколението Y или „хилядолетниците” – така е прието да се наричат

  5. Учете английски!

    Превода е забавен на статията:
    Поколението Х ….
    хилядолетниците = millennials

  6. Saevar

    онзи ден инсталирах най-новия pfsense и си беше с wireguard, иначе може да съм го изпуснал този скандал за който горовиш но е факт че е в пъти по-бърз от останалите VPN-и

  7. Хмз

    И pfsense вече го махнаха wireguard, заради написания с гъ**а си код, който е написал някакъв пич, та чак оригинални разработчик се ядосал и го пренаписал.
    Явно си изпуснал скандала…

  8. Saevar

    и аз неразбрах кои са тези остарели техологии, единственото остаряло за което се сещам че може да е това е тъпия VPN на Cisco който е много outdated, pfsense примерно отдавна интегрираха 10 пъти по-бързия wireguard vpn… та те тва е което аз виждам…

  9. Anonymous

    И кои са тези остсрели технологии?

  10. Маринов

    И какво ще рече “висцерална реакция ” !!!???
    Не можахте ли да до напишете на български език?

Коментар