Намаляване на административния натиск и държавната намеса в икономиката очакват представителите на бизнеса. Предложенията за подобряване на бизнес средата бяха внесени днес в Министерски съвет от Българската стопанска камара.
Предложенията са разпределени в девет ключови направления, които според БСК следва да бъдат приоритетно и с ускорени темпове реформирани с цел подобряване на икономическия климат в страната.
Голяма част от предложенията БСК е представяла многократно на досегашните управленски екипи на страната, но възприемането им като законодателна норма и административна практика продължава да е очаквано от представителите на българския бизнес. Към вече представяните пред обществеността предложения БСК добавя нови, с оглед задълбочаването на кризата и увеличаването на тиранията на администрацията над бизнеса.
Ето и деветте направления (PDF), предложени от БСК на министър-председателя Пламен Орешарски:
- Предвидимост на нормативната уредба и оперативната среда
- Коректност при разплащанията от страна на държавата и общините
- Пълен преглед на регулаторните режими
- Промяна в системата на административните такси
- Радикална промяна в системата за възлагане на обществени поръчки
- Ненамеса на държавата в пазарни отношения
- Данъци и осигуровки
- Въвеждане на електронно управление
- Политика срещу изнасяне на добавена стойност от страната.
В сферата на обществените поръчки, например, БСК предлага да се премахнат ограничителните условия към изпълнителите за реализирани обеми, като последните бъдат заменени с гаранции за добро изпълнение. Друга важна промяна би била забраната на отложеното плащане като критерий за избор на изпълнител на обществена поръчка.
БСК настоява също да бъде преустановена практиката държавни и общински структури да извършват конкурентна търговска дейност в условията на конфликт на интереси с частния бизнес и за сметка на бюджетни разходи, вкл. чрез създаване на специализирани държавни и общински дружества.
В частта електронно управление камарата предлага да бъде изготвена „пътна карта” за въвеждане на е-правителство, вкл. конкретни срокове и отговорници. Изграждането на е-правителството „до ключ” да бъде възложено на фирма с опит по въвеждане на такова в други държави, вкл. чрез целеви държавен заем. Разработването на задания и внедряването на електронно управление за всички държавни ведомства поотделно, както и за е-правителството като цяло, трябва да стане в диалог с бизнеса.
В срещата днес участваха премиерът Пламен Орешарски, председателят на УС на БСК Сашо Дончев и изпълнителният председател на камарата Божидар Данев. С нея се поставя начало на съвместната работа на социалните партньори по подобряване на законодателството в сферата на регулаторните режими и обществените поръчки.